Czesław Niemen - jego piosenki bez niego nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 05:35
To był niezwykły dzień i niezwykła okazja, a zatem w "Offensywie" pojawili się również niezwykli goście. W 10. rocznicę śmierci Czesława Niemena do studia Trójki zawitali wybitni artyści, by opowiedzieć o Niemenie i jego muzyce.
Audio
  • Wspominając Czesława Niemena w 10. rocznicę śmierci (Offensywa/ Trójka)
Zielona Góra, 1977. XIII Festiwal Piosenki Radzieckiej, na którym gościnnie wystąpił Czesław Niemen
Zielona Góra, 1977. XIII Festiwal Piosenki Radzieckiej, na którym gościnnie wystąpił Czesław Niemen Foto: TVP/PAP- M. Stankiewicz

Michał Urbaniak doskonale pamięta moment, w którym poznał Czesława Niemena, jeszcze w latach 60. - Dla mnie to było objawienie - mówi muzyk. Jak dodaje, po latach przeglądał jego repertuar w poszukiwaniu piosenek, które mógłby zaaranżować na nowo na jego jubileusz. - Jak się okazuje, większość tych utworów bez Czesława nie istnieje. To jest on, tylko on i bardzo on - mówi Michał Urbaniak.
Daniel Wyszogrodzki podkreśla, że mówiąc o Niemenie, nie można zapomnieć o formie jego twórczości. - Ona bywała różna, czasami mu się wymykała w tych dziełach wielkich, rozbudowanych. Natomiast te wczesne utwory dlatego cieszą się taką popularnością, że są proste, zrozumiałe, bardzo przejrzyste i wpadające w ucho - mówi Wyszogrodzki. Ten zestaw sprawia, że jego piosenki są tak bardzo atrakcyjne.


Muniek Staszczyk wspomina natomiast, że na jego częstochowskim podwórku królowały dwie piosenki: "Pod Papugami" i "Sen o Warszawie". - Ostatnio usłyszałem z ust warszawskiego taksówkarza: Panie Muńku, po piosence Czesława pana piosenka jest druga. Było to dla mnie ogromny komplement - mówi lider T. Love.

Muzyka >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl

Muniek Staszczyk pamięta doskonale bardzo śmieszną historię z Czesławem Niemenem, która wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych. W czasie jednego z koncertów w klubie, w którym grali również Trubadurzy, Staszczyk poskarżył się Niemenowi, że Trubadurzy występują na scenie, która jest znacznie bardziej rockandorollowa i bardziej pasuje do jego zespołu. - A Czesław na to tak: łooooo... Trubadurzy... To jest dopiero śmieszny zespół - wspomina Staszczyk.


Był bezkompromisowy, wszystko chciał robić po swojemu. Jakim był człowiekiem, przyjacielem, współpracownikiem? Posłuchaj całej rozmowy!
W "Offensywie" Czesława Niemena wspominali: Czesław Bartkowski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak i Daniel Wyszogrodzki. Posłuchaj całej rozmowy!
Audycję poprowadził Piotr Stelmach.
(sm/ei)

Czytaj także

"Czy mnie jeszcze pamiętasz?" Dziś 10. rocznica śmierci Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:00
- Nie można go z nikim porównać. Był prawdziwą osobowością - mówi o Czesławie Niemenie dziennikarz radiowej Trójki Marek Niedźwiecki. 17 stycznia 2014 roku mija 10. rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień pamięci Czesława Niemena na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 23:00
Polacy i Białorusini uczcili dziesiątą rocznicę śmierci artysty w Starych Wasiliszkach na Białorusi, gdzie muzyk i wokalista przyszedł na świat.
rozwiń zwiń