Festiwal Jazz na Starówce: obalamy stereotyp, że jazz nie jest popularny

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:56
- Ten festiwal ciągle ewoluuje, od skromnego cyklu koncertów na rynku Starego Miasta w Warszawie do festiwalu o formacie europejskim, z plejadą gwiazd i ze wspaniałymi polskimi akcentami muzycznymi - mówi w audycji "Markomania" Iwona Strzelczyk-Wojciechowska z Festiwalu Jazz na Starówce.
Audio
  • Festiwal Jazz na Starówce: obalamy stereotyp, że jazz nie jest popularny (Markomania/Trójka)
Fragment festiwalowego plakatu
Fragment festiwalowego plakatuFoto: mat.promocyjne

W piątek 4 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego ruszyła XX edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. - Jubileusz chcieliśmy zaznaczyć specjalnym akcentem, stąd pomysł na zorganizowanie specjalnego, zamkniętego koncertu. Wystąpił na nim ulubieniec naszej publiczności Jacky Terrasson i jego trio - mówi Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.

- Od początku przyświecała nam prosta idea: międzynarodowe gwiazdy, polscy wybitni artyści, jazzowe odkrycia i premiery. Od kilku lat stało to się znakiem rozpoznawczym festiwalu. To był świetny  pomysł, żeby wyjść z muzyką jazzową w plener. Od dawna jest to praktykowane w USA - opowiada gość Marka Niedźwieckiego .

Przez 19 lat festiwal zgromadził ponad pół miliona publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga około 3 tysięcy widzów, jedna edycja około 30 tys. odbiorców. - Robimy dużo dla popularyzacji tego fascynującego gatunku, ważne jest to, że można posłuchać artystów bezpłatnie. Obalamy stereotyp, że muzyka jazzowa nie jest popularna - opowiada gość audycji "Markomania".

W tym roku na festiwalu zagrają m.in. Joey Calderazzo Trio, Urszula Dudziak Superband, Mike Stern & Bill Evans Band feat. Tom Kennedy, Dennis Chambers, Tord Gustavsen Quartet.

Na " Markomanię " w każdą sobotę między 09.00 a 12.00 zaprasza Marek Niedźwiecki.

(mp, pg)

Czytaj także

Julia Sokołowska - Polka, która podbija amerykańską scenę jazzową

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:56
- Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to był zwrot w mojej karierze o 180 stopni, nie żałuję tego - mówi Markowi Niedźwieckiemu kompozytorka, aranżerka i wokalistka jazzowa Julia Sokołowska. Artystka gościła w audycji "Markomania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Król: serce wyrywało mnie w stronę jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:36
- Na koncercie są inne emocje. Bardzo trudno wzbudzić je, gdy jest się samemu w studiu, w wąskim, ciasnym pomieszczeniu i trzeba wejść w piosenkę całkowicie. Zazwyczaj gaszę światło i staram się stworzyć w sobie przestrzeń, żeby "być" całkowicie w danym utworze - opowiada wokalistka Marta Król, gość audycji "Mało Obiektywnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

SBB i Michał Urbaniak na Warsaw Summer Jazz Days: będzie improwizacja!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 17:17
Muzycy planowali wspólny występ od ponad 30 lat. Tym koncertem (9 lipca) zacznie się Warsaw Summer Jazz Days. Na festiwalu wystąpią SBB i Michał Urbaniak. Mówiliśmy o tym w audycji "Kwadrans Jazzu"
rozwiń zwiń