X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Preisner: Kieślowski chwycił mnie za rękę i powiedział "musisz to opisać"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 13:10
8 października we Wrocławiu odbędzie się premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera "Pamiętniki pisane nadzieją". Inspiratorem jej powstania był Krzysztof Kieślowski, który wraz z kompozytorem odwiedził w 1994 roku Muzeum Yad Vashem.
Audio
  • Zbigniew Preisner o koncercie i płycie "Pamiętniki pisane nadzieją" (Markomania/Trójka)
Zbigniew Preisner
Zbigniew PreisnerFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zbigniew Preisner mówił na antenie Trójki, że w 1994 roku był wraz z Krzysztofem Kieślowskim na festiwalu w Jerozolimie. - W czasie tej wizyty zostaliśmy przyjęci przez prof. Szewacha Weissa, który był wówczas przewodniczącym Knesetu. Zaprowadził on nas do Muzeum Yad Vashem - mówił.

Ogromne wrażenie zrobiła na nich obu ekspozycja dziecięca. - Byłem w Auschwitz i innych miejscach hitlerowskiej kaźni, ale czegoś takiego, co tam, wcześniej nie przeżyłem. Wrażenie jest wstrząsające: tysiące świateł w ciemnym pomieszczeniu i słychać tylko nazwiska i wiek zamordowanych dzieci. Gdy stamtąd wyszliśmy, Krzysztof mnie chwycił za rękę i powiedział: musisz to jakoś opisać - wspominał gość Piotra Barona.

Krzysztof Kieślowski w Radiach Wolności >>>

Kompozytor po tym zdarzeniu zaczął czytać pamiętniki ofiar Holokaustu. Szczególne wrażenie zrobiły na nim dwa wiersze Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, nastoletnich poetów, którzy zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau. To właśnie ich utwory stanowią podstawę "Pamiętników pisanych nadzieją" .

Zobacz serwis - II wojna światowa >>>

Płyta z nową kompozycją "Pamiętniki pisane nadzieją" ukazała się 3 października. Album składa się z pięciu części. Otwiera ją 13-minutowy utwór "Z otchłani". Kolejna kompozycja to "Lament" - w tym utworze można usłyszeć śpiew Lisy Gerrard z zespołu Dead Can Dance. Kolejne dwa utwory wykonywane są przez młodego solistę Archie Buchanana z Choir of the Chapel Royal z Londynu. Ostatni utwór wykonuje Lisa Gerrard.

Zarówno Gerrard jak i Buchanan wystąpią 8 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Podczas premierowego koncertu solistom będzie towarzyszyć orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej, zaś narratorem będzie aktor Jerzy Trela.
Dochód z koncertu ma zostać przeznaczony na powstanie domu opieki dla osób, które przeżyły Holokaust oraz dla ludzi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Dom ma powstać we Wrocławiu.

Wrocławski koncert odbędzie się pod patronatem Trójki.

mat.
mat. promocyjne

"Markomanię" w zastępstwie Marka Niedźwieckiego prowadził Piotr Baron.

Na audycję zapraszamy w każdą sobotę o godz. 10.00.

(pg/PAP/mat. promocyjne)

Czytaj także

Benefis Piotra Kaczkowskiego w Trójce - zobacz wideo i galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:03
– Podczas tego benefisu uświadomiłem sobie, że jeżeli się coś kocha i to robi, to po prostu wystarczy być – mówił Piotr Kaczkowski, legendarny prezenter muzyczny Trójki, który w marcu tego roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy przy mikrofonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 14:22
Premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera "Pamiętniki pisane nadzieją” odbędzie się 8 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Inspiracją do powstania kompozycji były losy dzieci, ofiar Holokaustu.
rozwiń zwiń