SBB: "Krowa" dostała większe brawa od nas

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 17:23
- Byłem zaskoczony, nie spodziewałem się, że będzie aż tak fajnie. Po 20 latach nieobecności na scenie to mógł być trudny moment, ciężko było mi wyobrazić sobie, jak będzie ten pierwszy koncert wyglądał - opowiada w "Liście osobistej" Jerzy Piotrowski. Członkowie zespołu SBB byli gośćmi audycji Piotra Metza.
Audio
  • SBB:"Krowa" dostała chyba większe brawa od nas (Lista osobista/Trójka)
Józef Skrzek w czasie koncertu SBB w 1999 roku
Józef Skrzek w czasie koncertu SBB w 1999 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

13 kwietnia grupa SBB w swoim podstawowym składzie (Skrzek, Anthimos, Piotrowski) zagrała sztandarowe kompozycje w ramach 50. edycji festiwalu Jazz nad Odrą. - Okres przygotowań był bardzo krótki, powinniśmy poświęcić na to dużo więcej czasu - mówi skromnie Jerzy Piotrowski.

Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej wystąpiło "korzenne" SBB, natomiast w drugiej do zespołu dołączyli Sławek Piwowar na gitarze, Marcin Pospieszalski na gitarze basowej, Miłosz Wośko na fortepianie (Wośko jest jednocześnie aranżerem materiału) oraz Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - W moich myślach to zawsze gdzieś istniało. Ocieram się o te sprawy, być może to jest zaleta, ale może także "ogonek" - wyjaśnia pomysł występu SBB z orkiestrą symfoniczną Józef Skrzek.

Wspomina też jeden z najbardziej charakterystycznych momentów w czasie koncertu. - Pierwszy raz od połowy lat 90. użyłem "krowy". Czterech czy pięciu elektroników musiało reanimować ten instrument. Długo leżał w kotłowni, czekał na ten moment i wreszcie zagrał. Dostał większe brawa od nas - śmieje się muzyk.

- Wielokrotnie współpracowaliśmy z jazzmanami. Zostało to uwiecznione w nagraniach radiowych i płytowych. Jestem otwarty na współpracę z muzykami. Dobrze zdarzyło się, że festiwal Jazz nad Odrą wypadł z czasie naszej reaktywacji i mogliśmy ponownie zagrać - dodaje Jerzy Piotrowski.

Audycję prowadził Piotr Metz.

"Listy Osobistej" można słuchać w każdą sobotę od 19.00 do 22.00.

(mp/mk)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Piotr Metz Trójka

Czytaj także

The Webb Sisters: 5 lat w trasie z Leonardem Cohenem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:39
Po raz pierwszy w Polsce na solowych koncertach prezentuje się duet, znany na całym świecie z koncertów z Leonardem Cohenem. The Webb Sisters towarzyszyły legendarnemu muzykowi na trasie przez 5 lat, od 2008 do 2013 roku. Siostry gościły w audycji Piotra Metza "Lista osobista".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruce Springsteen: The Animals byli dla mnie rewelacją

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:56
- To nie tylko jeden ze świetnych zespołów z lat 60. Płyty The Animals były jednymi z pierwszych, które słyszałem z pełną świadomością klasową swojego pochodzenia. "We've Gotta Get Out Of This Place" miało świetną linię basu, jak zegar odmierzającą czas - wspomina Springsteen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johnny Cash: pracuję, bo kocham to, co robię

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 16:48
- Jeśli moja sesja nagraniowa ma trwać trzy godziny, to staram się pracować od czterech do pięciu. Będę pracował tak długo, jak będę w stanie - zapowiadał Johnny Cash.
rozwiń zwiń