Stewart Copeland: muzyka The Police początkowo się nie przyjęła

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 23:00
– Nasze pierwsze single znikały na rynku wydawniczym bez śladu, niezauważone przez słuchaczy. Na szczęście nasza ówczesna wytwórnia bardzo w nas wierzyła i nie pozawalała odpuścić – mówi Stewart Copeland w rozmowie z Piotrem Metzem.
Audio
  • Stewart Copeland w rozmowie z Piotrem Metzem (Lista osobista/Trójka)
Stewart Copeland
Stewart CopelandFoto: Fabio Diena/Shutterstock.com

gizmodrome gaba 1200.jpg
Gizmodrome!

Ten amerykański artysta od ponad trzech dekad znajduje się w awangardzie współczesnej muzyki jako gwiazda rocka i uznany kompozytor. Jest mistrzem perkusji. W 2016 roku zajął 10. miejsce na liście "100 najlepszych bębniarzy wszechczasów" prestiżowego magazynu "Rolling Stone". W trakcie kariery sprzedał ponad 60 mln płyt na całym świecie oraz zdobył liczne nagrody, w tym pięć Grammy. Jak Stewart Copeland wspomina pierwsze spotkanie ze Stingiem?

– Grałem wtedy w prog-rockowym zespole Curved Air. Byłem na koncercie w jednym z klubów na północy Anglii i zobaczyłem występujący na scenie zespół jazzowy. Zwróciłem na nich uwagę, bo ich frontmanem był śpiewający basista. To był on! Prawdziwa gwiazda rocka! Wyglądał, jakby padał na niego złoty promień z nieba. To był czas, gdy zaczynał się boom na punk rock. Ja też chciałem brać w tym udział. Niedługo później ja i ów basista graliśmy razem w zespole. Napisałem nam manifest, z perspektywy czasu pełen bełkotu i głupot, ale z niego wynikała nazwa naszej grupy: The Police – opowiada muzyk.

Dlaczego zdaniem Stewarta Copelanda zespół The Police przypominał "drogi garnitur uszyty z drutu kolczastego"? Czemu on i Andy Summers woleli grać utwory skomponowane przez Stinga niż te, które sami napisali? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Gość: Stewart Copeland (muzyk)
Data emisji:
1.06.2019
Godzina emisji:
20.25

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Skye Edwards: nasza muzyka broni się po latach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 22:00
Brytyjska grupa Morcheeba jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji triphopowych. Wieloletnia wokalistka grupy, Skye Edwards, była gościem Piotra Metza w "Liście osobistej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fisz i Emade o nie zawsze łatwej pracy nad albumem "Radar"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 19:40
Za nami premiera najnowszego albumu Fisz Emade Tworzywo "Radar". W audycji Piotra Metza bracia Waglewscy opowiedzieli o swoim ostatnim albumie. 
rozwiń zwiń