Maciej Gołyźniak: dostałem czas na tę płytę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 22:00
Maciej Gołyźniak jest utytułowanym polskim perkusistą. Kierowane przez niego trio nagrało album "The Orchid", który 18 września ukazał się w prestiżowej serii "Polish Jazz". W zespole grają jeszcze Robert Szydło (bas) i Łukasz Damrych (piano).
Polish Jazz vol. 85 The Orchid Maciej Gołyźniak Trio
Polish Jazz vol. 85 "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio Foto: mat. promocyjne

Przez 55 lat istnienia serii "Polish Jazz" jedynie dwóch perkusistów, Czesław Bartkowiak i Kazimierz Jonkisz, wydało w niej swój album. Teraz dołączył do nich Maciej Gołyźniak. Piotr Metz rozmawia z nim o albumie, muzyce, jazzie i... The Beatles!


Posłuchaj
68:19 2020_10_03 20_35_25_PR3_Lista_osobista.mp3 Maciej Gołyźniak o płycie "The Orchid", która ukazała się w ramach serii Polish Jazz (Lista osobista/Trójka)

– Ta muzyka tak mnie uwierała, tak bardzo potrzebowałem ją zrealizować, że zrobiłbym ją w każdych warunkach. A kiedy w marcu pojawił się temat pandemii i nie wiadomo było, co się wydarzy, pomyślałem: "Po coś dostaję ten czas. OK, wygrajmy to dla siebie, zróbmy coś takiego, co niewiele osób teraz zrobi" – mówi Maciej Gołyźniak o kulisach powstania płyty "The Orchid". – Ten czas mi bardzo sprzyjał: wydawniczo, koncepcyjnie i artystycznie. Tak, ta płyta by się wydarzyła pomimo wszystko, niezależnie od pandemii – dodaje.

The Orchid/YouTube Maciek Gołyźniak – temat


– Muzyka się rozwija, świat się rozwija. Niby mamy wciąż te same dwanaście dźwięków, ale wszyscy myślą, jak je zakręcić, jak zakombinować: czy to brzmieniem, czy sposobem komponowania, czy myśleniem o kompozycji w ogóle – odpowiada muzyk, zapytany o jego definicję jazzu i jego dzisiejsze miejsce.

– Nadal są składy grające klasycznie, nadal są składy, które kłaniają się standardom, które próbują je reinterpretować. Jeśli spojrzeć szeroko na to, co się dzieje na świecie, od Skandynawii, przez Niemcy po Stany Zjednoczone, to tam wciąż się dzieją nowe rzeczy. Tradycyjne i nowe – dodaje.

Maciej Gołyźniak Trio feat Łukasz Korybalski The Restless Rains [Official Music Video]/YouTube Polish Jazz


***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Maciej Gołyźniak (perkusista, kompozytor, lider Maciej Gołyźniak Trio)
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 19.09

pr/mk

Czytaj także

Generał polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 19:00
Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec, lub kierowcą kombajnu według uprawnień, które dała mu władza ludowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 23:00
Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz i Wojtek Mazolewski. Po występie na Dziedzińcu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 22:00
– Tytuł tego cyklu jest zaproszeniem do poszukania w sobie, w swojej drodze muzycznej, momentów i inspiracji, które spływają poprzez kontakt z muzyką – mówił Wojtek Mazolewski tuż po koncercie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego motywem przewodnim była relacja Mistrz-Uczeń. Mistrzem Wojtka Mazolewskiego był Krzysztof Komeda.
rozwiń zwiń