Sub Pop na Off Festival Katowice 2012!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 16:07
Pissed Jeans, Purity Ring i Kuedo wystąpią na Scenie Eksperymentalnej, której kuratorem przez jeden dzień będzie Jonathan Poneman, szef kultowej wytwórni Sub Pop.
Audio
  • Artur Rojek ogłasza kolejne gwiazdy OFF Festivalu
Pissed Jeans
Pissed JeansFoto: Fot.: mat. organizatora

Jonathan Poneman to od lat przyjaciel Off Festivalu, ale jego udział w charakterze kuratora to wybór uzasadniony przede wszystkim względami merytorycznymi – kto bowiem zna się lepiej na muzyce niezależnej od faceta, który podpisał kontrakty z Nirvaną i Fleet Foxes?

Lista artystów, którzy dołączyli do programu festiwalu w tym tygodniu przedstawia się następująco:

Pissed Jeans

Amerykańska formacja ucieleśniająca wartości reprezentowane przez Sub Pop - są hałaśliwi, wkurzeni i prawdziwi. Noiserockowy kwartet z Pensylwanii świetnie sprawdza się na płytach – koniecznie sprawdźcie "King Of Jeans" z 2009 roku! – ale ich żywiołem są koncerty. Podejdźcie bliżej, jeśli nie lękacie się szaleństwa i chaosu… Z dumą informujemy również, że piosenka Pissed Jeans "False Jesii Part 2" będzie oficjalnym motywem muzycznym tegorocznej edycji naszego festiwalu. Usłyszycie ją między innymi w reklamach promujących Off.

Purity Ring

Corin Roddick i Megan James przedstawiają futurystyczny pop, w którym spotykają się wątki znane z muzyki klubowej, R&B oraz eksperymentów indie. Już ich pierwszy singel "Unrighted", puszczony w świat na początku 2011 roku, zachwycił recenzentów m.in. "Pitchforka" i "Guardiana", a album Kanadyjczyków to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydawnictw na scenie niezależnej w tym roku.

Kuedo

Nie stronimy na Offie od ambitnej, skierowanej w przyszłość elektroniki. Jamie Teasdale dał się poznać od jak najlepszej strony już jako połowa dubstepowego duetu Vex’d, ale rozwinął skrzydła, kiedy rozpoczął pracę na własny rachunek - pod szyldem Kuedo. Jego debiutancki album, wydany przez Planet Mu "Severant", a jeszcze bardziej jego wyczyny koncertowe, potwierdzają, że dla Jamiego muzyka elektroniczna nie ma granic - tu dubstepowe basy spotykają się ze starszym o pokolenie synth popem, a nawet disco.

Fanfarlo

Założona przez mieszkającego w Londynie Szweda, Simona Balthazara, grupa umiejętnie lawiruje pomiędzy folkową rzewnością, a rockową dosłownością. Porównywani do Beirut z jednej, a do  Radiohead z drugiej strony, Fanfarlo potwierdzili, że mówią – a właściwie śpiewają – własnym głosem na drugim albumie "Rooms Filled With Light", wyprodukowanym przez Bena H. Allena (Deerhunter, Animal Collective).

Kobiety

Nie prowadzimy takich statystyk, ale, gdyby sprawdzić, jaki zakątek Polski był do tej pory na Off Festivalu najmocniej reprezentowany, idziemy o zakład, że wygrałoby Trójmiasto. Podziwiamy i wspieramy tamtejszą scenę, więc obecność Kobiet była tylko kwestią czasu. Pretekst ku temu nadarzył się znakomity – wydany jesienią 2011 roku album "Mutanty" to jedna z najlepszych rodzimych płyt alternatywnych ostatnich lat.

Profesjonalizm

Jazzowy sekstet powołany do życia przez równie znakomitego, co szalonego pianistę Marcina Maseckiego, skupia największych wymiataczy warszawskiej sceny. Szuszkiewicz, Górczyński, Duda, Domagalski i Rogiewicz – każdy z tych dżentelmenów to marka sama w sobie. Razem zaproponowali świeże, choć w przewrotny sposób nawiązujące do rodzimej tradycji gatunku spojrzenie na jazzową materię na entuzjastycznie przyjętej płycie "Chopin Chopin Chopin". A na koncertach? Wszystko się może zdarzyć...