X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Grzesiek w ogóle nigdy nie chorował, to był facet jak byk"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 07:00
Tak kolegę z zespołu zapamiętał Leszek Biolik. Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku. Odszedł 11 lat temu.
Audio
Grzesiek w ogóle nigdy nie chorował, to był facet jak byk
Foto: A.Świetlik

- Graliśmy koncert na jakimś evencie dla prywatnej firmy. To był dość szalony koncert - wspominał w trójkowej audycji "Myśliwiecka 3/5/7" basista Republiki Leszek Biolik . - Potem nie widzieliśmy się przez tydzień. Mieliśmy się spotkać na Wigilii przygotowanej przez wytwórnię Sony dla pracowników. Lubiliśmy tam spędzać czas. Zadzwoniłem do Grzegorza z pytaniem, o której tam będzie. Dowiedziałem się, że źle się poczuł. Pomyślałem: trudno. Potem telefonowaliśmy do niego z tej Wigilii. Dwa dni później dowiedziałem się, że leży w szpitalu...

- Grzesiek w ogóle nigdy nie chorował, to był facet jak byk : zdrowy i zawsze miał z nas wszystkich najwięcej energii. Zadzwoniłem do niego przed Wigilią i powiedziałem, żeby się nie martwił, że pomożemy jego dziewczynom i on właściwie tylko powiedział "dziękuję”. A powiedział to w taki sposób, że pomyślałem: "O matko”. Zdaje się, że ja właśnie złożyłem obietnicę na całe życie, a on jest w jakiejś ciężkiej sytuacji. Okazało się potem, że dokładnie w tym momencie Grzesiek spisywał testament... - zwierzał się w rozmowie z Piotrem Stelmachem Biolik.

Kilka godzin później Ciechowski już nie żył. Zorganizowana w trybie nagłym operacja tętniaka serca zakończyła się niepowodzeniem. Był 22 grudnia 2001 roku.

Grzegorz Ciechowski urodził się w 1957 roku w Tczewie. W 1979 dołączył do toruńskiego zespołu studenckiego Res Publica, który rok później został przemianowany na Republika. Po wydaniu 2 niezwykle ważnych dla polskiego rocka lat 80. płyt, debiutanckiego krążka "Nowe sytuacje" oraz albumu "Nieustanne tango", zespół rozpadł się w 1986 roku. Ciechowski rozpoczął karierę solową jako Obywatel G.C. Jego solowe produkcje, "Obywatel G.C." i "Tak! Tak!" odnowiły jego sławę jako jednego z najbardziej poszukujących i wszechstronnych polskich artystów rockowych. Nagrał 3 płyty z muzyką filmową. W latach 90. wydał z reaktywowaną Republiką kolejne 3 albumy, a także 2 jako Obywatel G.C. Pod pseudonimem Grzegorz z Ciechowa bawił się w łączenie muzyki elektronicznej i ludowej. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aby wysłuchać wspomnień Leszka Biolika o wybitnym muzyku i koledze z zespołu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

ag

Czytaj także

Republika we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 08:00
Z okazji 54. urodzin Grzegorza Ciechowskiego przypominamy audycję, w której o artyście opowiadali członkowie jego grupy i uczestnicy koncertu poświęconego pamięci lidera Republiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarno-biała republika marzeń" - reportaż Kamila Wicika

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2007 18:15
Dziś mija 50-ta rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2008 09:15
Wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim
rozwiń zwiń