Lipiński: wracam do świata

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 14:50
- Ostatnie kilkanaście lat to był ciężki czas. Zachorowałem na trudną formę depresji. To skomplikowana choroba i niełatwo się z nią uporać. Ale ostatnie 2-4 lata to czas kiedy, mam wrażenie, odnoszę powolne zwycięstwo - mówi artysta w "Myśliwieckiej 3/5/7".
Audio
  • Z Tomkiem Lipińskim rozmawia Piotr Stelmach (cz. 2)
  • Z Tomkiem Lipińskim rozmawia Piotr Stelmach (cz. 3)
Tomek Lipiński z zespołem Tilt. Koncert w Kielcach
Tomek Lipiński z zespołem Tilt. Koncert w KielcachFoto: PAP/Michał Walczak

Goszcząc w audycji "Myśliwiecka 3/5/7" 9 lutego Tomek Lipiński mówił, że barykady go już nie pociągają. - Niestety rewolucje się nie sprawdzają. W historii wszystkie kończyły się źle. To raczej ewolucja jest tym, co wydaje się wartościowe - opowiadał w Trójce o muzyce, planach i nowych odkryciach.

Artysta wspomina swoje różne fascynacje muzyczne oraz początki zespołów Tilt i Brygada Kryzys. Pierwszy wypłynął na fali punk rocka, muzycy Tiltu od początku stawiali się w opozycji do wszystkiego i koncentrowali się na pisaniu piosenek. - Z Brygadą było inaczej. Powstawała w 1981 roku w lecie, czyli w bardzo gorącym politycznie okresie, kiedy trwała rewolucja Brygada Kryzys jest dzieckiem rewolucji i zarazem jej częścią - mówi Tomek Lipiński.

Gość "Myśliwieckiej 3/5/7" przypomina, że nazwa kultowej dziś formacji powstała "na gruzach" Tiltu i Kryzysu, czyli dwóch najpopularniejszych offowych zespołów warszawskich tego okresu. - Lider Kryzysu, Robert Brylewski, założył ze mną zespół, który częściowo zachował nazwę "Kryzys", ale chcieliśmy do niej dodać element waleczności, stąd "Brygada" - wyjaśnia muzyk.

W 30. rocznicę wydania "czarnej płyty" utworów z pierwszego albumu legendarnego zespołu mogliśmy posłuchać na żywo. Zobacz "debiut" Brygady Kryzys w Trójce!

Artysta w rozmowie z Piotrem Stelmachem podkreśla, że grupa była zespołem walecznym i w jakimś sensie jest nim nadal. - Aczkolwiek niewątpliwie coraz trudniej przychodzi nam definiowanie tej walki. Czy ciągle walczymy z systemem, czy może walczymy z własnymi słabościami, ograniczeniami? - zastanawia się Tomek Lipiński i dodaje, że być może odpowiedź na to pytanie przyniesie nowa płyta, którą zespół będzie nagrywał w tym roku.

Dlaczego pisanie piosenek w miarę upływu czasu staje się trudniejsze i skąd sentyment do muzyki Chopina? Posłuchaj całej rozmowy!

Czytaj także

Tomek Lipiński: Nie nazywajcie mnie legendą, chcę jeszcze trochę pożyć!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 17:00
Nowa płyta Tiltu w drodze - zdradził muzyk w "Prywatnej Kolekcji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Tomka Lipińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 00:00
Artysta 21 sierpnia kończy 57 lat. W rozmowie z nami przyznał, że do starych płyt Tiltu wraca niechętnie i zamierza pozostać aktywny zawodowo... do śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiński: 30 lat minęło jak jeden dzień

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 13:58
Brygada Kryzys ze swoją "czarną płytą" wystąpiła w ostatnim dniu Open'er Festival na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Tomek Lipiński przed koncertem gościł w trójkowym studiu terenowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiński: barykady mnie już nie pociągają

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 19:54
- Niestety rewolucje się nie sprawdzają. W historii wszystkie kończyły się źle. To raczej ewolucja jest tym, co wydaje się wartościowe - o muzyce, planach i nowych odkryciach muzyk opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń