X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdzie znaleźć najlepszych polskich szefów kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:00
Na uroczystej gali "Gault&Millau" nagrodzono polskich mistrzów sztuki kulinarnej. Wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach i były rezultatem prac kilkunastu inspektorów, którzy odwiedzili ponad tysiąc polskich restauracji.
Audio
  • Gdzie znaleźć najlepszych polskich szefów kuchni? (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay.com

Ambasadorujemy polskiej gastronomi. Mamy wiele fantastycznych naszych własnych potraw, naszych własnych inspiracji. Jesteśmy cudownym tyglem kultur i wpływów które pozyskaliśmy przez wieki. To wszystko widać na naszych talerzach mówiła w audycji "A nuż, widelec" Justyna Adamczyk, redaktor naczelna polskiego wydania Żółtego Przewodnika "Gault&Millau". Uroczysta gala towarzyszyła premierze jego najnowszej edycji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w którym Justyna Adamczyk, redaktor naczelna polskiego wydania przewodnika, prezentuje wyróżnionych szefów kuchni oraz o opowiada o tym, jak powstawanie "Gault&Millau" zmienia polską branżę gastronomiczną.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Gość: Justyna Adamczyk (redaktor naczelna polskiej edycji Żółtego Przewodnika "Gault&Millau”)
Data emisji: 28.11.2017 
Godzina emisji: 
11.15

mr/mk

Czytaj także

Swojskie a obce. Co nasze, a co nie w polskiej kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 18:00
- Polska kuchnia to jest to, co mamy wszędzie i co jemy. A z drugiej strony, co charakterystyczne i czym się wyróżniamy, nawet jeśli wcale nie dominuje - mówi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztufada. Nowoczesne i zarazem klasyczne podejście do obiadu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 12:00
– W jednej z ostatnich audycji opowiadałam o tym, że budyń w dawnej kuchni polskiej nie był deserem, a pełnoprawnym daniem. Dziś pomówimy o innym, nieco zapomnianym daniu: o sztufadzie – mówi Katarzyna Pruchnicka.
rozwiń zwiń