Jak smakują czarne pierogi?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 11:40
Czarne, delikatne pierogi z farszem z sandacza to pozycja z menu ukraińskiej restauracji Kanapa. Szef kuchni tego lokalu zdradził przepis na to nietypowe danie.
Audio
  • Przepis na czarne pierogi! (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

szczupak 1200 free
Jak smakuje kuchnia staropolska?

– Farsz to filet z sandacza. Dodajemy do niego wędzoną słoninę, aby pierogi były soczyste. Nie powinno być jej dużo, mniej niż 10 procent. Pierogi staramy się robić tak, żeby smakowały jak domowe, ale żeby były podane na poziomie dobrej restauracji – tłumaczy Dmitry Babak. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym kucharz wymieni pozostałe składniki koniczne do przygotowania czarnych pierogów.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Dmitry Babak (kucharz)
Data emisji: 25.04.2018
Godzina emisji: 11.18

kw/mk

Czytaj także

Pokrzywa, czyli niedoceniana królowa wiosennej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 12:00
Nadeszła długo oczekiwana wiosna, dzięki czemu na naszych talerzach w końcu pojawiają się nowalijki. Jednakże, wraz z nadejściem tej pory roku, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na świeże warzywa i owoce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tego dnia czekolada nie tuczy!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:21
12 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Czekolady. Tego dnia każdy powinien sięgnąć po coś słodkiego. Agata Wojda namawia na łakocie owocowo-czekoladowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak najlepiej odbudować organizm po zimie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:30
Za oknem słońce, na termometrach wiosenne temperatury. Przyroda budzi się do życia. Ludzie podobnie. W jaki sposób wybudzić swój organizm z zimowego snu? Najlepiej odpowiednią zmianą diety.
rozwiń zwiń