Turniej kucharzy-artystów, czyli L'Art de la cuisine Martell 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 11:50
– W ubiegłym tygodniu odbył się na zamku Ryn konkurs L'Art de la cuisine Martell. Tegoroczne kulinarne zadanie, które postawiono przed uczestnikami było brzmi niezwykle romantycznie: Kurczak Sielski w pejzażu polskiej kuchni regionalnej – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
Audio
  • Podsumowanie L'Art de la cuisine Martell 2019 (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Greentellect Studio/Shutterstock

– To dobry rok z perspektywy konkursu. Pojawiły się nowinki techniczne i smakowe. Znowu zorientowaliśmy się, ze kuchnia poszła o rok do przodu i właśnie dlatego uważam, że zawód kucharza jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Człowiek każdego dnia odkrywa coś na nowo i tworzy coś na nowo. Ci ludzie to udowodnili. Są bardzo młodzi, nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Nie wkroczyli jeszcze w pełni w to dorosłe, profesjonalne kulinarne życie, ale udowadniają, że robią to pełną piersią, a wielu z nich prezentuje poziom absolutnie światowy, którego w ich wieku ani ja, ani wielu moich kolegów nie było w stanie osiągnąć. – opowiada Karol Okrasa.  

L'Art de la cuisine Martell to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w kraju,mający także najdłuższą tradycję. Zwycięzcy kolejnych edycji są dzisiaj cenionymi szefami kuchni i restauratorami.

W konkursie bierze udział 16 ekip kucharskich – młodych adeptów sztuki kulinarnej, z najlepszych restauracji w Polsce. Zgodnie z regulaminem zawodnicy wystąpią w czterech turach na specjalnych stanowiskach konkursowych. Ekipy są dwuosobowe, każda z nich musi przygotować danie główne (12 talerzy). Na wyserwowanie swoich dań uczestnicy będą mieć tylko jedną godzinę.

Na wzór poprzednich lat, prace oceniają trzy składy jurorskie: techniczne, degustacyjne i koneserów. W dwóch pierwszych zasiadają znakomici szefowie kuchni, trzecie z nich tworzą przedstawiciele organizatora, sponsorów strategicznych, gwiazdy telewizji i media.

Czym zaskoczyli Karola Okrasę i jurorów uczestnicy konkursu L'Art de la cuisine Martell? Jakie produkty regionalne zrobiły tam furorę? Odpowiedzi na te pytania można usłyszeć w dołączonym nagraniu audycji, do czego gorąco zapraszamy.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Karol Okrasa (kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej)
Data emisji: 7.03.2019
Czas emisji: 11.31

mat. prasowe/ml/gs

Czytaj także

Jak ukisić cytryny?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:24
W tym wydaniu audycji przeszliśmy w klimat letni, południowy i słoneczny, jednak z wyraźnym zimowym akcentem. Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak i to dzięki cytrynom! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chlebowa skórka, czyli czysta radość!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 11:50
Doskonale Państwu znany specjalista od serów – Gieno Mientkiewicz – tym razem opowiadał w Trójce o swej fascynacji... chlebem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim są "Agenci Sero-Siedem"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 12:00
– Poszukują miejsc, w których dostępne są dobre, polskie sery zagrodowe – tłumaczy Katarzyna Pruchnicka, która spotkała się z inicjatorem tej "tajnej" organizacji. 
rozwiń zwiń