Cała Polska robi twarogi! Przepis zdradza Gieno Miętkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:50
– Domowy twaróg z tłustego mleka, podany z solą i olejem rzepakowym, jest fenomenalny, a plaster twarogu z miodem lub dobrą konfiturą jest delicją – zachwyca się Katarzyna Pruchnicka, która o przepis na twaróg poprosiła słynnego serowara i smakosza Giena Miętkiewicza.
Audio
  • Tajemnica twarogu domowej roboty (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sunny Forest/Shutterstock

Jak podkreśla Gieno Miętkiewicz, wiosenny czas, który właśnie przeżywamy, jest najbardziej odpowiedni na próbę zrobienia własnego twarogu.

 – Teraz jest najlepsze mleko, jakie może być. Najlepiej będzie, jeżeli uda się je zdobyć u jakiegoś gospodarza czy na jakimś targowisku. Jeżeli nie, trzeba wybrać mleko oznaczone jako świeże, niskopasteryzowane. Wystarczy dodać do niego jedną lub dwie łyżki kwaśnej śmietany, kwaśnego mleka albo jogurtu, koniecznie ciepłego, o temperaturze powyżej 20 stopni. Trzeba je pozostawić, aż zsiądzie, a potem ogrzewać w kąpieli wodnej przez 15-20 minut, a po 5-10 minutach zacząć bardzo delikatnie mieszać. Po tym należy zostawić je jeszcze na chwilę, a następnie przelać do sita z gazą apteczną – tłumaczy ekspert.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Gieno Miętkiewicz (serowar, kucharz i smakosz)
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 11.37

kr

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To doskonały przepis na pieczenie razem z dziećmi!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:26
Od czego w kuchni dziecko powinno zacząć? – Powinno zacząć od takiego ciasta, które jest najprostszym, najlepszym, najbardziej sprawdzonym na świecie ciastem kruchym – proponuje Agnieszka Kręglicka. 
rozwiń zwiń