Dzień, który stał się początkiem długiej nocy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:00
81 lat temu, bez wypowiedzenia wojny, Polska została napadnięta przez Niemcy. Tym samym, rozpoczął się największy i najkrwawszy konflikt w historii – II wojna światowa.
Polscy jeńcy wojenni z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte
Polscy jeńcy wojenni z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na WesterplatteFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jeszcze przed pierwszą salwą z pancernika Schleswig-Holstein, bomby spadły na bezbronny Wieluń. Miasto nie miało znaczenia strategicznego. Chodziło tylko zasianie paniki. 

Youtube/NCKultury

– Huk, hałas… Wpadłem do piwnicy. Moi ojciec i brat zostali ranni. Ta nawałnica zniszczyła to miasto i mieszkających w nim ludzi – wspomina Piotr Kieszkowski, świadek bombardowania Wielunia.

We wspomnieniach rodaków 1 września pozostał niezatarty. Podkreślał to m.in. Jan Nowak Jeziorański, którego wybuch wojny zastał w koszarach 2. Dyw. Artylerii Konnej w Dubnie.


Posłuchaj
03:00 PR3_MPLS 2020_09_01-07-45-10.mp3 Wybuch II wojny światowej we wspomnieniach świadków (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

Polska była przygotowana do walki. Zmobilizowano około miliona żołnierzy. Posiadaliśmy też nowoczesny sprzęt. Mimo to, już pierwsze godziny pokazały, jak wielką przewagą dysponuje przeciwnik. Lotnictwo zostało szybkom zniszczone, a na polach bitew królowały czołgi Wehrmachtu. Klęska wynikała jednak przede wszystkim z przyjętej strategii. – Przyjeliśmy Niemców na każdym metrze granicy, rozcieńczając w ten sposób nasze siły – wyjaśnia historyk dr Szymon Niedziela.

Zawiedli też sojusznicy. – Lekcja płynąca z 1 września jest taka, że zła nie wolno nigdy bagatelizować. Należy mu się przeciwstawiać. Zło tolerowane powoduje, że rozzuchwala się ono. Gdyby w 1939 roku Alianci wykonali zobowiązania sojusznicze, historia Polski, Europy i świata wyglądałaby inaczej – dodaje Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Youtube/Malinowa Wojenka

17 września, ze wschodu Polskę zaatakował Związek Radziecki. Walczące na dwóch frontach Wojsko Polskie nie miało szans. Do kapitulacji doszło 6 października. II wojna światowa trwała 6 lat i pochłonęła ponad 60 milionów ofiar.

W czasie II wojny światowej zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie (ok. 2,3 miliarda). Aż 69% ofiar śmiertelnych stanowiła ludność cywilna. W czasie II wojny światowej zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie (ok. 2,3 miliarda). Aż 69% ofiar śmiertelnych stanowiła ludność cywilna.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 1.09.2020
Godzina emisji: 7.45

ml

Czytaj także

Przeżyli wojnę i powstanie. Jak przeżywają pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:00
– Powstańcom jest bardzo ciężko przede wszystkim ze względu na brak kontaktu z rodzinami, z młodymi ludźmi. Jest to dla nich bardzo przygnębiające, tak jak dla nas wszystkich. Radzą sobie i pozytywny duch cały czas w nich jest – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, inicjatorka projektu BohaterON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mój znajomy Powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 18:29
Powstańcy Warszawscy, członkowie Batalionu Szturmowego "Odwet", mają pewną ważną tradycję.
rozwiń zwiń