30 lat temu odszedł Mieczysław Fogg. Słynny baryton ma swoją tablicę pamiątkową na warszawskim Grochowie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 16:30
We czwartek 3 września przypada 30. rocznica śmierci nestora polskiej piosenki, żołnierza Armii Krajowej i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Mieczysława Fogga (1901 – 1980). Miłośnicy twórczości Mistrza i jego rodzina wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy ulicy Majdańskiej 5 na warszawskim Grochowie. To tam Mieczysław Fogg spędził ostatnie lata życia.
1974 rok. Mieczysław Fogg w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
1974 rok. Mieczysław Fogg w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w WarszawieFoto: PAP/Zbigniew Wdowiński

Mieczysław Fogg serwis specjalny Polskiego Radia 1200.jpg
Mieczysław Fogg – przeboje, wywiady, wspomnienia w serwisie w 30. rocznicę śmierci legendy polskiej piosenki

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prawnuk artysty Michał Fogg. – Ulica Majdańska to ostatnie lata życia dziadka. Ten czas spędzaliśmy tylko w gronie rodzinnym, wizytowaliśmy w tym bloku minimum raz na tydzień. Zwykłem powtarzać: w domu, już od dziecka mieliśmy po prostu dziadka Miecia, a Mieczysław Fogg był na scenie. Bardzo grubą kreską odgraniczał życie zawodowe od życia rodzinnego – wspominał.

Posłuchaj
03:53 2020_09_03-16-23-25_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Migala_Fogg.mp3 Minęło 30 lat od śmierci Mieczysława Fogga. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na warszawskim Grochowie (Do Trójki zaprasza Michał Migała)

 

Odsłonięcie tablicy uświetnił występ Warszawskiej Kapeli z Targówka. Jak podkreśla jej lider Paweł Pasztaleniec, twórczość Mieczysława Fogga wciąż pozostaje w pamięci, nawet młodszych pokoleń. – Wracamy do tego repertuaru z sentymentem. Od paru lat funkcjonuje to bardzo dobrze. Młodzież sięga po te utwory w w różnych aranżacjach. I chwała im za to! – mówił.

Mieczysław Fogg - Miłość stęskniona [Official Audio]/Polskie Radio

Mieczysław Fogg był jednym z najpopularniejszych artystów polskiej estrady. Obdarzony barytonem lirycznym, śpiewał dla kilku pokoleń Polaków. Wylansował przeboje - "Tango milonga", "Ta ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "W starym kinie" czy "Pierwszy siwy włos". Dał około 16 tysięcy koncertów.

Był znany z warsztatowej perfekcji i elegancji wykonywanych utworów. Jego kariera trwała przez 60 lat - występował do 86. roku życia – co nie ma precedensu w dziejach polskiej estrady. Nazywany "pieśniarzem Warszawy", Mieczysław Fogg mawiał, że ze stolicy wyjeżdża tylko po to, żeby do niej wracać. Wśród wykonywanych przez niego szlagierów była niezapomniana "Piosenka o mojej Warszawie", skomponowana przez Alberta Harrisa.

Debiutował w 20-leciu międzywojennym w słynnym Chórze Dana na scenie warszawskiego teatru Qui Pro Quo, a w 1938 roku jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. Występował z własnymi recitalami oraz w programach kabaretowych z Mirą Zimińską i pianistą Tadeuszem Sygietyńskim. Grał w filmach, między innymi: "Parada Warszawy", "Dzieje grzechu", "Wacuś". Utwór "Jesienne róże", wykonywany przez Mieczysława Fogga, z muzyką Artura Golda i słowami Andrzeja Własta, jest uważany za jedno z najlepszych polskich tang. Artysta zmarł w wieku 89 lat. Został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Dzień Wszystkich Świętych w 1990 roku. Grób Mieczysława Fogga na Cmentarzu Bródnowskim  Foto: PAP/Adam Urbanek Dzień Wszystkich Świętych w 1990 roku. Grób Mieczysława Fogga na Cmentarzu Bródnowskim Foto: PAP/Adam Urbanek

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autorka materiału reporterskiego: Anna Orzeł
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 16.23

IAR/kr

Czytaj także

Niezwykła wystawa "Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 11:00
Fotografie, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy, kroniki prowadzone przez Irenę Fogg - to wszystko będzie można zobaczyć w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaniec Fogg. Śpiewał i budował barykady

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 06:00
– Występował od 2 sierpnia aż do 2 października 1944 roku. Jego wielbicielka Olga Żeromska, łączniczka Biura Informacji i Propagandy AK, policzyła, że dał 104 koncerty. Poinformowała go o tym w 1958 roku, kiedy spotkali się w Londynie – mówiła dziennikarka Anna Mieszkowska podczas spaceru śladami artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Fogg. 31. rocznica śmierci niezapomnianego artysty

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 06:01
Bard powstańczej Warszawy. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W serwisie przygotowanym dla uczczenia 30. rocznicy śmierci Mieczysława Fogga odnajdziemy zarówno artystę znanego wszystkim, jak i tego, o którym możemy wiedzieć trochę mniej. A to wszystko przy dźwiękach jego niezapomnianych piosenek, których można słuchać na okrągło! 
rozwiń zwiń