Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 09:00
Zbieranie grzybów ma w Polsce rzeszę fanów. Ostatnie deszczowe dni spowodowały pierwszy ich wysyp w lasach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/Pixabay

ABC początkującego grzybiarza

Amatorów grzybobrania nie brakuje. Nawet youtuberzy prezentują w sieci swoje leśne zbiory, a ich relacje oglądają tysiące widzów. Niektórzy mówią wręcz, że chodzenie na grzyby można uznać za nasz sport narodowy. – Specjalnych technik zbierania nie ma. Na pewno nie wolno ich wyrywać, bo wtedy niszczy się grzybnię – mówi Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Youtube/Dieta & Przepisy

Grzyby potrafią być jednak niebezpieczne. Co prawda, z roku na rok spada liczba zatruć, niemniej wciąż dochodzi do wielu takich przypadków. – Nieżyty żołądkowo-jelitowe i ich objawy, występują już w pierwszych godzinach po spożyciu. Nie zwalnia nas to z obowiązku zgłoszenia się do lekarza – zwraca uwagę dr Katarzyna Kalinko, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie toksykologii klinicznej.


Posłuchaj
03:53 PR3_MPLS 2020_09_07-06-20-25.mp3 Polacy kochają grzybobrania (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 


Ważne jest, by nie bagatelizować zatruć grzybami – spożycie zaledwie 50g muchomora sromotnikowego nieodwracalnie niszczy wątrobę i prowadzi do śmierci. 

Youtube/Polskie Radio

Grzyby – zdrowe, czy bezwartościowe?

Panuje opinia, że grzyby, oprócz smaku, nie oferują nam nic – ani wartości odżywczych, ani witamin, ani żadnych cennych składników. 


Posłuchaj
07:09 PR3_MPLS 2020_09_07-08-13-53.mp3 Co jest w grzybach? (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

– Grzyby mają pewną wartość odżywczą i opinia, że jest inaczej, jest błędem. Składają się w dużej części z wody, ale mają też bardzo dużo białka. Co ciekawe, grzyby zawierają osiem aminokwasów egzogennych, które musimy dostarczać naszemu organizmowi z dietą. Nie są one jednak niezbędne nam do życia i, jako, że jest to produkt sezonowy, są doskonałe do urozmaicania naszych dań – mówi dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec. 

Youtube/Dieta & Przepisy

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Mariusz Pieśniewski
Gość: Monika Stromkie-Złomaniec (dietetyk poradni Z kaloriami na pieńku)
Data emisji: 7.09.2020
Godzina emisji: 6.20, 8.13

ml

Czytaj także

Borowik amerykański pojawił się w polskich lasach. Czy podbije nasze stoły?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 06:45
Do Polski przybył w tajemniczych okolicznościach, a w ostatnim czasie jego ekspansja znacznie przyspieszyła. Mowa o borowiku amerykańskim, po którego bardzo chętnie schylają się polscy grzybiarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepszy rydz niż... wszystko inne!

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 11:36
– Czekam na sezon na rydze. Rydz nie dla wszystkich jest wykwintnym grzybem, ale w moim domu to absolutny majstersztyk – zdradza Marcin Duda, autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet".
rozwiń zwiń