Gry planszowe i rozwój osobisty. Jak planszówki rozwijają nasze kompetencje?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 00:15
Umiejętność radzenia sobie z porażką, praca pod presją czasu, logiczne myślenie, współpraca, autoprezentacja czy trening wyobraźni – to tylko kilka kompetencji, które rozwijają gry planszowe i szkoleniowe. W jaki sposób na co dzień wykorzystywać gry planszowe? W co grać? Po jakie tytuły sięgać? Czy zabawa poprzez gry naprawdę może zmieniać nasze życie? Jak pasją do gier zarażać innych?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artem Oleshko/shutterstock.com

Rynek planszówek w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Od dawna już gry przestały być kojarzone wyłącznie z dziecięcą zabawą. Sięgają po nie dorośli, którzy liczą na dobrą zabawę w gronie znajomych, ale również psychologowie, trenerzy i szkoleniowcy.


Posłuchaj
50:29 2020_10_15 23_08_52_PR3_Audycja_publicystyczna.mp3 Jak można wykorzystać gry w treningu interpersonalnym? (Audycja publicystyczna/Trójka)

 

– Gry przede wszystkim ćwiczą naszą pamięć. To jest swoista siłownia dla naszego mózgu, naszej kreatywności, spostrzegawczości. więc jeśli ktoś chce się odciąć od tego świata, proponuję zatopić się w jakiejś grze, która wywoła u niego milion emocji – mówi Magdalena Zgódka trener biznesu, coach, specjalistka gier szkoleniowych. 

Nie jest też prawdą, że gry planszowe są wyłącznie dla dzieci, a "poważni ludzie" się nimi nie interesują. Jak się okazuje, gry są niezwykle wszechstronne i można je wykorzystywać w różny sposób: – Jest wiele gier rodzinnych, które można stosować również jako gry szkoleniowe albo gry rozwojowe – wskazuje Magdalena Zgódka. – Mam w domu gry, które są grami coachingowymi. To zwykłe gry, jednak dodając kilka elementów można je przekształcić i wprowadzić na szkolenie – tłumaczy.

Gry na początek – od czego zacząć. Gry planszowe dla początkujących/YouTube ON TABLE Gry planszowe

***

Audycja publicystyczna
Autor: Jakub Jamrozek
Goście: Magdalena Zgódka (trener biznesu, coach, specjalistka gier szkoleniowych)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 23.08

pr

Czytaj także

Doradztwo filozoficzne – filozof jak coach?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 00:00
Mówi się, że doradztwo filozoficzne to zawód przyszłości. O tym, na czym owo doradztwo polega i czym różni się od coachingu, opowiedział w Trójce trener i filozof Filip Jach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "pozytywny egoizm" istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 23:59
"Myśli tylko o sobie", "to zwykły snob", "nie można na niego liczyć", "za bardzo dba o siebie", "traktuje innych instrumentalnie" – tak stereotypowo myślimy o egoistach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezyliencja – klucz do radzenia sobie z porażkami

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 00:00
Chyba każdy z nas przeżywał w swoim życiu trudne chwile i musiał stawić czoła niepowodzeniom. Niektórzy w trudnościach szukali nauki na przyszłość i pozytywnych stron, a inni załamywali ręce w geście bezradności. Mało kto natomiast wie, że mamy w sobie pewną siłę, która pozwala nam radzić sobie z trudnościami. 
rozwiń zwiń