Prof. Włodzimierz Gut: rozsądek to jedyna broń, którą dysponujemy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:00
"Kiedy to się wszystko skończy? Kiedy skończy się COVID?" jest bodaj najczęściej w ostatnich czasach zadawanym pytaniem. Czy prof. Włodzimierz Gut, znakomity specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii zna odpowiedź?
Koronawirus w Indiachzdjęcie ilustracyjne
Koronawirus w Indiach/zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/RAMINDER PAL SINGH

– To jest pytanie podstawowe, na które wszyscy by chcieli uzyskać odpowiedź. A gdybym ja to wiedział, to bym od razu powiedział, a jeszcze na tym porządnie bym zarobił – śmieje się prof. Gut. – Teraz mogę odpowiedzieć tak: skończy się wtedy, jak wszyscy sobie z nim poradzą. Bo to od ludzi zależy, kiedy się skończy – dodaje.


Posłuchaj
04:39 2020_10_26 16_21_46_PR3_Tu_Trojka.mp3 Prof. Włodzimierz Gut wyjaśnia, kiedy skończy się pandemia (Tu Trójka)

– Głównym problemem wirusa jest dotarcie do komórek, w których może się namnożyć. I wchodzi przez te drogi, które ma do dyspozycji: w 99 procentach to są nos i usta, a przy naszym staraniu jeszcze może wejść przez oczy – tłumaczy pan profesor. 

– Ważne więc są bariery fizyczne: maski, zasłony, rękawiczki. Drugim elementem jest higiena: mycie rąk, które również eliminuje wirusa. A trzecim – utrzymanie odpowiedniego dystansu, ponieważ wirus sam z siebie przeskakiwać między ludźmi nie umie – wylicza prof. Gut.

Koronawirus może uszkodzić mózg, płuca i serce/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Włodzimierz Gut (mikrobiolog, wirusolog, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny)
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 16.21

pr

Czytaj także

"Wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są bardzo wskazane". Wirusolog o pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 15:09
- Spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała koronawirusem, dlatego wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są bardzo wskazane - powiedział specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: bądź bezpieczny w czasie pandemii!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:00
Druga fala pandemii koronawirusa odciska coraz silniejszy ślad na naszym życiu codziennym: rośnie liczba osób zarażonych i niestety także zmarłych, pojawiają się kolejne obostrzenia. Jak powinniśmy się zachowywać, czego unikać, aby zminimalizować możliwość zarażenia się COVID-19?
rozwiń zwiń