Poruszające spotkanie z kinem opowiadającym o totalitaryzmach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:00
Łotewski film "Noc ojca" w reżyserii Dāvisa Sīmanisa Jr. został zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej. 
Adam Hlebowicz
Adam HlebowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wcześniej odbyło się 10 edycji Przeglądów "Echa Katynia". Jednak te lata doświadczeń przekonały organizatorów, że trzeba poszukać innej formuły. Stąd zrodził się pomysł, by zorganizować międzynarodowy festiwal. Niedzielny finał festiwalu odbył się w warszawskim kinie "Muranów".


Posłuchaj
06:10 2020_10_27 13_40_50_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Adam Hlebowicz o Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Totalitaryzmie "Echa Katynia" (Trójka do trzeciej)

– Spośród 10 filmów konkursowych wygrał łotewski film "Noc ojca" w reżyserii Dāvisa Sīmanisa Jr. To niezwykle przejmująca historia człowieka, który mimo wielu wahań i rozterek podejmuje decyzję o ratowaniu Żydów i robi to na wielką skalę – mówi Adam Hlebowicz, szef Biura Edukacji Narodowej w IPN.

Noc ojca [Trailer] – Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach "Echa Katynia"/YouTube IPNtvPL


– Z kolei Nagrodę Publiczności otrzymał niemiecki film "Milcząca rewolucja" Larsa Kraume. W tej produkcji, której akcja rozgrywa się w 1965 r. w Berlinie Wschodnim, jak w soczewce skupia się kilka wątków: rewolucja na Węgrzech, problemy z nazistowską przeszłością oraz sowietyzm, który rządzi w tej części Niemiec. A do tego młodzi ludzie, którzy podejmują bezkompromisową decyzję, która ma dalekosiężne skutki – opisuje kolejnego zwycięzcę Adam Hlebowicz.

Równie ważne jak projekcje, były spotkania, dyskusje i prelekcje, które odbywały się po seansach. To one potrafiły rozgrzać i poruszyć publiczność mimo pandemicznych ograniczeń. Tu z pomocą przyszła możliwość połączeń online.

Milcząca rewolucja [Trailer] – Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach "Echa Katynia"/YouTube IPNtvPL


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Gość: Adam Hlebowicz (szef Biura Edukacji Narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej)
Data emisji: 27.10.2020
Godzina emisji: 13.40

pr

Czytaj także

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Poznaniu startuje 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:00
To jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce i Europie. W tym roku po raz pierwszy w formule hybrydowej – w projekcjach można uczestniczyć na miejscu (oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa) lub online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UKRAINA! Festiwal Filmowy. Najnowsze filmy zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:00
UKRAINA! Festiwal Filmowy to impreza, która odbywa się już piąty raz i jak sama nazwa wskazuje poświęcona jest kinu naszych południowo-wschodnich sąsiadów. A ono, wbrew pozorom, wciąż jest w Polsce mało znane. Tegoroczna edycja odbywa się w Warszawie, Lublinie oraz w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podłącz się! Kino dokumentalne on-line

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 13:00
Ten projekt zamyka tegoroczną edycję Festiwalu Docs Against Gravity. Do końca października w sieci będzie można obejrzeć nieodpłatnie kilkanaście dokumentów, a także wziąć udział w spotkaniach z ekspertami, które pozwolą lepiej zrozumieć prezentowane w filmach zagadnienia.
rozwiń zwiń