Prognozy pogody: czy się sprawdzają?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 07:30
Bardzo byśmy chcieli z wyprzedzeniem wiedzieć, jaka będzie pogoda. To się przydaje np. przy planowaniu urlopu. Więc już w styczniu sprawdzamy długoterminowe prognozy, kiedy będzie lepsza pogoda: w czerwcu czy w lipcu? A skąd synoptycy wiedzą, jaka pogoda będzie za kilka miesięcy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/IgorZh

silny wiatr 1200.jpg
Uitwaaien – holenderski sposób na poprawę nastroju

Ile razy tak się zdarzało, że zapowiadali słońce, a za oknem ulewa? Albo meteorolodzy ostrzegali przed wiatrem i przejmującym chłodem, a tu piękne słońce? Więc jak to jest z tymi prognozami, szczególnie długoterminowymi - sprawdzają się czy nie? Można na nich polegać, czy lepiej wierzyć swojemu przeczuciu?


Posłuchaj
03:04 2020_12_18 07 25 29_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Długoterminowe prognozy pogody (Pora na Trójkę)

– Jeżeli mówimy o sprawdzalności pogody, to obecnie pięć, góra siedem dni, to jest w miarę wiarygodny okres prognozy – mówi prof. Mariusz Figurski, kierownik Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMiGW. – Biorąc pod uwagę, że mówimy o prawdopodobieństwie na poziomie 75-80 procent – dodaje. 

Z kolei przy prognozie długoterminowej trzeba pamiętać, że nie podaje ona parametrów meteorologicznych, czyli np. temperatury, poziomu opadów dokładnie dla każdego dnia. To jest charakterystyka wskazująca, czy w danym miesiącu opady będą powyżej normy albo czy temperatura będzie wyższa od średniej.

– Jeśli chodzi o prognozy długoterminowe, niektórzy mówią, że to jest wróżenie z fusów. I poniekąd mają rację, gdyż one potrzebują szeregu dodatkowych danych. Wśród tych najważniejszych, które trzeba uwzględnić, są m.in. temperatura oceanu, oscylacje północnoatlantyckie, ale też wiatry w stratosferze – tłumaczy profesor Figurski.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 7.25

pr

Czytaj także

Domowa zieleń sposobem na pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 07:30
Czas pandemiczny i związane z nim ograniczenia w przemieszczaniu, a co za tym idzie dłuższe przebywanie w domu, spowodowało, że ludzie zaczęli odkrywać nowe pasje. Jednym z popularniejszych hobby stała się obecnie hodowla roślin doniczkowych. Dla niektórych okazało się to prawdziwym wyzwaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:00
Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 07:30
Kiedy mówimy o przyszłości, jednym z poważniejszych zagadnień jest kwestia transportu: szybkiego, taniego, ekologicznego. Ekscentryczny Elon Musk, stawia na hyperloop, czyli pociąg w podciśnieniowym tunelu. Tymczasem Daleki Wschód, czyli Chiny i Japonia, już rozwijają sieć pociągów magnetycznych maglev.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne zoo – współczesna arka Noego?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 06:30
Ogrody zoologiczne nie u wszystkich mają dobrą opinię i wciąż muszą walczyć ze stereotypami o ciasnych klatkach i tragicznych warunkach, w których trzymane są zwierzęta. Tak rzeczywiście było w XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze tego typu placówki, a ich celem było dostarczenie rozrywki publice. Dzisiaj wszystko się zmieniło: warunki, w których przebywają zwierzęta, a nawet cel istnienia zoo.
rozwiń zwiń