Jak rozstać się i nie stracić siebie? Radzą Marta Niedźwiecka i Zbigniew Izdebski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 13:32
- Życie pokazuje, że najczęściej rozstajemy się po polsku, czyli do bólu. Tylko niektórym udaje się zakończyć związek z klasą - mówił w Trójce prof. Zbigniew Izdebski.
Audio
  • Jak rozstać się i nie stracić siebie? (Trójka/Seks nas powszedni)
Rozstanie i nic więcej? Często istnieje możliwość naprawy związku
Rozstanie i nic więcej? Często istnieje możliwość naprawy związkuFoto: Glow Images/East News

Seksuolog przyznał, że nie jest zwolennikiem utrzymywania związku za wszelką cenę. Może to być niekorzystne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci takiej pary. - Nie jestem za reanimowaniem związków, które nie istnieją. Zgadzam się jednak, że czasami decyzja o rozstaniu wynika z niepełnej wiedzy o sytuacji. Z tego, że ludzie czują się pozbawieni możliwości dogadania się, nadziei na to, że da się coś zrobić - powiedział gość Trójki.

Natomiast trenerka Marta Niedźwiecka tłumaczyła, że kryzys w związku ma wielką moc rozwojową. Można z niego wyjść decydując się na rozstanie, ale można też przejść do nowej fazy relacji. - W tym znaczeniu rozstania nie muszą być końcem - powiedziała. Jej zdaniem moment rozstania potrafi być też uwalniający. Znika bowiem ciężar przymusu bycia razem, a pojawia się poczucie wolności i możliwość decydowania o sobie.

Zaproszeni do audycji goście mówili też m.in. o tym, czy można pogodzić rozstanie z religijnością. Eksperci tłumaczyli, dlaczego łatwo podejmujemy decyzję o rozwodzie oraz dlaczego kryzys w związku bywa najwyższą formą bliskości. Kiedy należy się poddać i zrezygnować, a kiedy walczyć o związek?

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadzi: Joanna Mielewczyk
Goście: prof. Zbigniew Izdebski (seksuolog), Marta Niedźwiecka (seks coach)
Data emisji: 1.02.2016
Godzina emisji: 00.05

tj/ei

Czytaj także

Slow food, slow sex. O luksusie intymnego spotkania

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 12:53
- Chodzi o to, żeby przestać uprawiać seks dla jakiegoś wyniku, żeby nie gonić wyłącznie za orgazmem, nie ścigać się w sypialni. Seks ma być spotkaniem intymności i bliskości - tłumaczyła filozofię "slow sex" Izabela Jąderek, seksuolog i psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy seks zależy od szerokości geograficznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 10:19
- Seks to uniwersalna aktywność naszego gatunku. Nie ma tu takich różnic jak w przypadku strategii pozyskiwania zasobów pokarmu czy diety - wyjaśnia prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak randkować, by randki miały sens?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 11:53
Jak wyglądają współczesne randki? Z jakim nastawieniem powinniśmy umawiać się z drugą osobą? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w audycji "Seks nasz powszedni".
rozwiń zwiń