Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 08:58
Wszelkiego rodzaju twórczość w życiu dorosłego człowieka, który nie jest artystą, może zdziałać wiele dobrego. W Trójce odsłanialiśmy tajniki arteterapii.
Audio
  • Arteterapeutki opowiadają o swojej pracy i tłumaczą, jak korzystać z terapii sztuką (Prawdę mówiąc/ Trójka)
Aby terapia sztuką zadziałała, wcale nie trzeba mieć zdolności w dziedzinie, którą wybieramy. Dlatego np. malować może każdy
Aby terapia sztuką zadziałała, wcale nie trzeba mieć zdolności w dziedzinie, którą wybieramy. Dlatego np. malować może każdy Foto: Pixabay.com/bogitw

Czym dokładnie jest terapia przez sztukę? - To wspomaganie rozwoju i leczenia przez działania twórcze. Metoda ta pozwala na konfrontację z własnymi emocjami i przeżyciami. Pomaga w leczeniu, ale i w rozwoju osobistym, edukacji, czy resocjalizacji - tłumaczyła Anna Sikorska, arteterapeutka. W tego rodzaju terapii stosować można najróżniejsze dziedziny sztuki, w tym muzykę, rzeźbiarstwo, czy malarstwo. I - co ważne - zupełnie nie są potrzebne uzdolnienia w którejkolwiek z nich.

Sztuka jest bezpiecznym i komfortowym środkiem wyrazu dla osób, dla których rozmowa bywa trudna. Ale nie tylko sam proces tworzenia jest elementem terapii. Anna Maciejewicz dodaje, że także wytwory takiej terapii mogą być pomocne. - Pomocna jest interpretacja takich "dzieł". Na przykład przy diagnozie dzieci w momencie, w którym mają one problem z otwarciem się, arteterapia jest zalecana w próbie dotarcia do nich - mówiła Anna Maciejewicz, także arteterapeutka.

Ekspertki goszczące w studiu opowiadały dużo o tym, jak w praktyce wygląda arteterapia, podpowiadały, jak samemu można korzystać z jej rozwiązań. Przyniosły do studia m.in. skrzypce, dźwięczne misy i dzwonki, a wszystko to zabrzmiało w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Sikorska - arteterapeutka, skrzypaczka i terapeutka dźwiękiem, Anna Maciejewicz - rzeźbiarka, arteterapeutka
Data emisji: 5.10.2015
Godzina emisji: 00:04

ei/fbi

Czytaj także

Lęki przechodzą z pokolenia na pokolenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:00
Niektóre z informacji nabytych w ciągu życia - zwłaszcza te, które łączą się z lękiem - mogą być dziedziczone biologicznie, a nie, jak się dotąd wydawało, przekazywane w trakcie wychowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deficyt kontaktu z naturą u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 11:20
- Krzaki, zarośla, młodzieńcze wycieczki w nieznane... Wydaje się, że dzisiejsi rodzice chcieliby uchronić swoje pociechy przed czymś, co jest naturalne i typowe dla okresu dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizjoterapeuta: zdrowe biodra to zdrowy człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 11:40
- Biodra to centrum człowieka, centrum mocy. To tu zaczyna się przecież życie i stąd jest energia, którą mamy w sobie - uważa Sławka Golonka, instruktorka tańca i jogi.
rozwiń zwiń