X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 08:58
Wszelkiego rodzaju twórczość w życiu dorosłego człowieka, który nie jest artystą, może zdziałać wiele dobrego. W Trójce odsłanialiśmy tajniki arteterapii.
Audio
  • Arteterapeutki opowiadają o swojej pracy i tłumaczą, jak korzystać z terapii sztuką (Prawdę mówiąc/ Trójka)
Aby terapia sztuką zadziałała, wcale nie trzeba mieć zdolności w dziedzinie, którą wybieramy. Dlatego np. malować może każdy
Aby terapia sztuką zadziałała, wcale nie trzeba mieć zdolności w dziedzinie, którą wybieramy. Dlatego np. malować może każdy Foto: Pixabay.com/bogitw

Czym dokładnie jest terapia przez sztukę? - To wspomaganie rozwoju i leczenia przez działania twórcze. Metoda ta pozwala na konfrontację z własnymi emocjami i przeżyciami. Pomaga w leczeniu, ale i w rozwoju osobistym, edukacji, czy resocjalizacji - tłumaczyła Anna Sikorska, arteterapeutka. W tego rodzaju terapii stosować można najróżniejsze dziedziny sztuki, w tym muzykę, rzeźbiarstwo, czy malarstwo. I - co ważne - zupełnie nie są potrzebne uzdolnienia w którejkolwiek z nich.

Sztuka jest bezpiecznym i komfortowym środkiem wyrazu dla osób, dla których rozmowa bywa trudna. Ale nie tylko sam proces tworzenia jest elementem terapii. Anna Maciejewicz dodaje, że także wytwory takiej terapii mogą być pomocne. - Pomocna jest interpretacja takich "dzieł". Na przykład przy diagnozie dzieci w momencie, w którym mają one problem z otwarciem się, arteterapia jest zalecana w próbie dotarcia do nich - mówiła Anna Maciejewicz, także arteterapeutka.

Ekspertki goszczące w studiu opowiadały dużo o tym, jak w praktyce wygląda arteterapia, podpowiadały, jak samemu można korzystać z jej rozwiązań. Przyniosły do studia m.in. skrzypce, dźwięczne misy i dzwonki, a wszystko to zabrzmiało w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Sikorska - arteterapeutka, skrzypaczka i terapeutka dźwiękiem, Anna Maciejewicz - rzeźbiarka, arteterapeutka
Data emisji: 5.10.2015
Godzina emisji: 00:04

ei/fbi

Czytaj także

Lęki przechodzą z pokolenia na pokolenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:00
Niektóre z informacji nabytych w ciągu życia - zwłaszcza te, które łączą się z lękiem - mogą być dziedziczone biologicznie, a nie, jak się dotąd wydawało, przekazywane w trakcie wychowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deficyt kontaktu z naturą u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 11:20
- Krzaki, zarośla, młodzieńcze wycieczki w nieznane... Wydaje się, że dzisiejsi rodzice chcieliby uchronić swoje pociechy przed czymś, co jest naturalne i typowe dla okresu dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizjoterapeuta: zdrowe biodra to zdrowy człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 11:40
- Biodra to centrum człowieka, centrum mocy. To tu zaczyna się przecież życie i stąd jest energia, którą mamy w sobie - uważa Sławka Golonka, instruktorka tańca i jogi.
rozwiń zwiń