Jak i kiedy kształtuje się moralność?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:30
- Prosty zmysł moralności mamy wrodzony. Bardziej złożonego nie mamy danego od razu - uważa prof. Tomasz Maruszewski, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Jak kształtuje się moralność? (Prawdę mówiąc/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pezibear/pixabay/CC0

Inspiracją do rozmowy jest nowa książka psychologa poznawczego Paula Blooma "To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła". Autor dowodzi, że zmysł moralny, czyli zdolność oceny dobra i zła, mają już kilkumiesięczne niemowlęta. Goście Katarzyny Pruchnickiej mówią o tym, jak rozpoznać tę zdolność u dzieci.

Jakie reguły kształtują się w nas dopiero w toku rozwoju, a jakie są wrodzone? Jak przebiega proces kształtowania się ludzkiej moralności? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: prof. Tomasz Maruszewski (psycholog z Uniwersytetu SWPS), dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN)
Data emisji: 16.11.2015
Godzina emisji: 00:05

fbi/mk

Czytaj także

Lęki przechodzą z pokolenia na pokolenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:00
Niektóre z informacji nabytych w ciągu życia - zwłaszcza te, które łączą się z lękiem - mogą być dziedziczone biologicznie, a nie, jak się dotąd wydawało, przekazywane w trakcie wychowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejście na emeryturę. Początek czy koniec?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 10:06
Zakończenie życia zawodowego to dla wielu osób niełatwy moment. Czy przejście na emeryturę musi być trudnym doświadczeniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 08:58
Wszelkiego rodzaju twórczość w życiu dorosłego człowieka, który nie jest artystą, może zdziałać wiele dobrego. W Trójce odsłanialiśmy tajniki arteterapii.
rozwiń zwiń