X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elektryzująca biografia Mickiewicza. Skandalizujący portret wieszcza

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:00
Jak wygląda arcypolski poeta widziany niepolskimi oczami? Właśnie ukazała się nowa biografia Adama Mickiewicza, która o naszym narodowym wieszczu opowiada angielskiemu czytelnikowi. Czym różni się od dotychczasowych publikacji na temat romantyka?
Audio
  • Czy Adam Mickiewicz wiódł życie romantyka? (Klub Trójki)
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawiepolona.pl
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.plFoto: http://polona.pl/item/474057/0/Jan Mieczkowski

Ukazał się właśnie pierwszy od kilkudziesięciu lat polski przekład biografii Adama Mickiewicza, oryginalnie napisanej w języku angielskim. Jej autorem jest profesor slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, Amerykanin ukraińskiego pochodzenia - Roman Koropeckyj. Książka nosi tytuł "Adam Mickiewicz. Życie romantyka".
Roman Koropeckyj nieprzypadkowo pochylił się nad losami polskiego wieszcza. Zna literaturę oraz język polski. - Tej biografii można było się spodziewać, los wygnańca łączy go z osobą bohatera książki. Przygotowując tę publikację, Koropeckyj przemierzył całą Europę, można więc powiedzieć, że odkrywa też własną tożsamość - opowiada dr Grzegorz Marzec z Pracowni Literatury Romantyzmu Instytutu Badań Literackich PAN.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Prowadzący program, jako absolwent wydziału polonistyki, przyznaje, że choć nie dowiedział się z książki niczego nowego na temat życia Mickiewicza, to nastąpiło w niej przesunięcie pewnych akcentów. - Jest w tej publikacji dążność do pokazywania skandalicznej strony życia Mickiewicza. Owszem, takie wątki mieliśmy już u Jarosława Marka Rymkiewicza. O ile jednak u niego czytamy o jednej czy dwóch kochankach Mickiewicza, o tyle u Koropeckiego każda spotkania kobieta równa się podejrzeniu o dziecko - dodaje rozmówca Jerzego Sosnowskiego. Według niego książka powstała z myślą o odbiorcy amerykańskim, co miało wpływ na sposób przedstawienia polskiego poety.
Kustosz Katarzyna Jakimiak z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie podkreśla, że problem z Mickiewiczem polega na tym, że ktokolwiek o nim pisze, stara się szukać w jego biografii nowych, dziwnych faktów. - Muszę przyznać, że w tej książce podoba mi się pokazanie człowieka. Mam wrażenie, że my, jako Polacy, oczekujemy od Mickiewicza, że zawsze będzie naszym wieszczem, świetnym poetą, autorem wykładów o literaturze słowiańskiej - opowiada kustosz.

Na temat narodowego wieszcza będziemy również rozmawiać w czwartkowy wieczór, 30 stycznia.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak wygląda życie i twórczość polskiego wieszcza z perspektywy transatlantyckiej? Co sprawiło, że pomnik Mickiewicza znajduje się w Paryżu? Jaki był jego wpływ na kulturę rosyjską? Jak widzi się go na Litwie i Białorusi? Posłuchaj całej audycji!

W studiu Trójki gościli: kustosz Katarzyna Jakimiak z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz dr Grzegorz Marzec z Pracowni Literatury Romantyzmu Instytutu Badań Literackich PAN.

Do słuchania "Klubu Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Czarnobyl momentem przebudzenia. Co wiemy o Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 02:47
Od końca listopada cała Polska śledziła przebieg wydarzeń na kijowskim Majdanie, niejednokrotnie solidaryzując się z protestującymi. Jaka jest nasza wiedza na temat historii, kultury i myśli politycznej Ukrainy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa oczami Szwajcarki. Jak pokochać Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:00
- Sposób, w jaki Polacy mówią "nie ma problemu, wszystko w porządku" dla kogoś nieznającego języka brzmi jak "o mój Boże, coś ty narobił, przecież nie tak miało być" - mówi Michał Nogaś, cytując przedmowę do książki "Pilules Polonaises" Fanny Vaucher, Szwajcarki od roku mieszkającej w Polsce.
rozwiń zwiń