X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zawieszeni pomiędzy rozwojem a regresem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 02:00
Wewnętrzna przemiana nie zawsze ma związek z zewnętrznymi elementami. - Prawdziwy rozwój zawsze odbywa się tylko i wyłącznie w sferze wewnętrznej człowieka - mówi dr Tomasz Skalski, filozof i socjolog. Gromadzenie doświadczeń jest potrzebne, ale pomogą one nam się rozwijać tylko, gdy świadomie wyciągniemy z nich naukę.
Audio
Zawieszeni pomiędzy rozwojem a regresem
Foto: Glow Images/East News

Filozof przyznaje, że dużym problemem jest wyodrębnienie wnętrza. - Sprowadziliśmy siebie do naszej organiczności, biologiczności, przez wnętrze rozumiemy żołądek, wątrobę, mózg. To, co naprawdę wewnętrzne, to nasze emocje, myśli, czyli wszystko to, co jesteśmy w stanie doświadczyć tylko i wyłącznie od środka - wyjaśnia dr Skalski.
- Już od czasów Kartezjusza zawsze ciało albo dusza były w pogardzie. Nie bardzo czujemy związek pomiędzy tym, co naprawdę wewnętrzne: sposobem myślenia, definiowania, nazywania rzeczy a chorobą, która objawia się w jak najbardziej fizycznej postaci - tłumaczy filozof.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

"Każdy z nas ma wewnętrzną mapę, oprogramowanie umysłu, który pełni rolę mentalnego systemu GPS. To w oparciu o tę mapę - a nie w oparciu o to, jak naprawdę wygląda świat - poruszamy się w życiu. Jeśli jakiejś drogi brakuje na naszej wirtualnej mapie - w świecie rzeczywistym nigdy na nią nie trafimy" - pisze w książce "Integralne zarządzanie sobą i organizacją" dr Tomasz Skalski, filozof.
Jak tłumaczy socjolog, wydaje nam się, że poruszamy się w twardej rzeczywistości, niezwykle namacalnym świecie, jednak od lat 20. XX wieku wiemy, że rzeczywistość nie jest taka jak nam się jawi przed oczami. - Dopiero obecnie w obliczu rozwoju psychologii, neurobiologii, logiki, wiemy, że to jest poważna sprawa i poważny rozdźwięk. Do literatury psychologicznej i do sfery coachingu weszło pojęcie mapy wewnętrznej, czyli reprezentacji świata. To ta mapa decyduje, w których kierunkach w życiu się poruszamy, a które uznajemy za nieistniejące - opowiada dr Skalski.

Audycję poprowadziła Grażyna Dobroń.

Do słuchania "Klubu Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godziny 21.05 do 22.00.

(sm, gs)

Czytaj także

Zmień przekonania, znajdź w sobie energię do życia!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 15:26
- To, czy mamy parę do życia sprowadza się do naszego dialogu wewnętrznego - tłumaczy Dorota Hołówka, trener rozwoju osobistego. Co to oznacza i jak możemy pomóc sobie odpowiednim dialogiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 13:40
- Aby dobrze wykonywać swój zawód, niezależnie od tego czym się trudnimy, warto myśleć na początku o sobie - mówi Jadwiga Kutowa, współzałożycielka działającego w Michałowicach Teatru Naszego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrwij się z klatki myślowych schematów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 13:25
- Nie wszystkie problemy da się rozwiązać dzięki logice - przypomina filozof dr Tomasz Skalski. Czasem potrzebna jest zmiana naszego toku rozumowania.
rozwiń zwiń