Gdy rodzic porywa własne dziecko. "Przestępca", którego nikt nie ściga

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 02:00
Bezradność, brak wsparcia przy fatalnie działającym systemie doprowadza wiele rodzin do dramatycznych sytuacji. Co można zrobić, jeśli jeden z rodziców uprowadzi dziecko?
Audio
  • Trudny temat porwań rodzicielskich (Klub Trójki)
Znęcała się psychicznie nad trzyletnim dzieckiem
Znęcała się psychicznie nad trzyletnim dzieckiemFoto: Glow Images/ East News

W świetle polskiego prawa porwanie rodzicielskie nie jest rodzajem przestępstwa, a formą zaginięcia. - Kiedy jeden rodzic zabiera dziecko w nieznane miejsce i nie ma z nim kontaktu, to jest ono osobą zaginioną i wówczas można zwrócić się o pomoc w poszukiwaniach do policji. Jako, że jest to tylko zaginięcie, w momencie odnalezienia, czy ustalenia miejsca pobytu policja ma obowiązek zakończenia dalszej pracy - mówi Grzegorz Kostka z Fundacji Itaka.

Jacek Rybczyński, tata Dawida doświadczył sytuacji, która, jak sam przyznaje, nie jest w Polsce wyjątkowa. - Mój syn został porwany w lipcu 2011 roku i przez miesiąc nie miałem o nim żadnych informacji, po czym dzięki działaniom fundacji Itaka został odnaleziony w Portugalii. Rozpocząłem procedurę zgodnie z konwencją haską i na skutek decyzji portugalskiego sądu syn miał nakaz natychmiastowego powrotu do Polski w lutym 2012 roku. Od tego czasu nie mam wieści o moim dziecku - mówi Jacek Rybczyński.

Choć również polska strona wydała stosowną decyzję, przyznając ojcu pełnię praw rodzicielskich, syn nie wrócił do niego. - Okazuje się, że na nic są te decyzje, bo one nie skutkują żadnymi konkretnymi działaniami ze strony prokuratury - mówi tata Dawida. Jak dodaje, do interwencji prokuratury częściej dochodzi w sytuacjach, gdy sprawcą porwania jest ojciec.

Co mogą zrobić rodzice w przypadku porwań krajowych? Jak różni się procedura, gdy dziecko zostaje porwane do innego kraju? Posłuchaj całej audycji.

Naszymi gośćmi byli: Grzegorz Kostka (Fundacja Itaka), Jacek Rybczyński i Robert Boch.

"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godziny 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Szkoła, w której rządzą dzieci. Marzenie czy koszmar?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 03:20
Szkoła bez dzwonków, ławek, przerw, klas, jasno określonych ról nauczycieli i uczniów - czymś takim jest szkoła demokratyczna. Każda z tego rodzaju form edukacji ma trochę inny charakter, bo to dzieci wyznaczają w nich reguły i zasady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamie studentce życia się nie ułatwia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 11:15
Pani Agnieszka dowiedziała się, że jest w ciąży na 4 roku studiów. - Czuję, że na uczelni jestem postrzegana prawie jak mama-nastolatka, mimo że to nie są moje pierwsze studia - przyznaje gość Joanny Mielewczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne życie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 17:36
Jest matką dwójki dzieci, wkrótce spodziewa się trzeciego. Jej mąż - Nigeryjczyk - ze względu na pracę poza granicami Polski bywa w domu średnio raz w miesiącu. Pięć lat temu wspólnie podjęli decyzję o jego wyjeździe. - Najbardziej cierpią na tym dzieci - mówi pani Agnieszka.
rozwiń zwiń