X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obłęd, ślepy instynkt czy redukcja infantylna? Mundial i jego fani

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 03:00
Wkrótce niemała część Polaków (a też niebagatelny procent Polek!) zapadnie na "mundialozę". Wieczorami i nocami trudno będzie oderwać nas od telewizora. Niezarażeni futbolową gorączką będą rysować kółko na czole...
Audio
Turysta z repliką World Cup na ulicy San Paolo,  Mistrzostw Świata w Brazylii rozpoczynają się w czwartek, 12 czerwca
Turysta z repliką World Cup na ulicy San Paolo, Mistrzostw Świata w Brazylii rozpoczynają się w czwartek, 12 czerwcaFoto: PAP/EPA/DIEGO AZUBE

Pierwszy Mundial, który odbył się w Urugwaju w 1930 roku, był ważny nie tylko ze względu na sport, ale również promocję kraju. - Były to jedyne mistrzostwa, które rozgrywano w jednym mieście na trzech stadionach, 13 drużyn zagrało 18 meczy. To wszystko było malutkie, ale poszedł w świat przekaz, że warto to robić nie tylko z powodów finansowych, ale też dlatego, że zaczęto o tym mówić - opowiada Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy.

Wiecznie żywy Ernest Wilimowski - polski piłkarz, który strzelił cztery gole Brazylii >>>

- Jeśli popatrzymy na Polskę i nasze występy w czasie mistrzostw świata, to najlepsze sukcesy odnosiliśmy wtedy, kiedy było kiepsko. 1974 rok to szczyt epoki Gierka i propaganda sukcesu, w którą idealnie wpasowali się piłkarze, ale w 1982 roku zdobyliśmy 3. miejsce, gdy w Polsce był stan wojenny - przypomina Szczepłek. Jak dodaje, jest to nielogiczne, a z drugiej strony był to powód do mobilizacji, bo wszystko było wówczas przeciwko nam.

Karabiny przeciw kibicom. "Mundial. Gra o wszystko" >>>

Czy istnieje sposób, by wyjaśnić fenomen tej fascynacji komuś, kto do piłkarskich spektakli ma stosunek oziębły? Nie chodzi o legendarne tłumaczenie, na czym polega spalony - ale o pokazanie piłki nożnej jako zjawiska, mającego ścisłe związki z polityką, gospodarką, religią, z procesami społecznymi? A meczu jako widowiska na poły cyrkowego, na poły teatralnego, mówiącego wiele o psychologii indywidualnej i zbiorowej, należącego niewątpliwie do kultury popularnej, a przecież mającej swoich geniuszy?

Marcin Rosłoń: piłka jest mściwa i nie wybacza błędów >>>

Poniekąd o tym mówią teksty, zgromadzone w wydawnictwie zatytułowanym "Kopalnia. Sztuka futbolu" (napis na okładce "numer 1, 2014" sugeruje, że będzie to periodyk). Do współpracy zaproszono ludzi pióra, piszących o tym sporcie - od znakomitych dziennikarzy jak Stefan Szczepłek, Rafał Stec czy Michał Kołodziejczyk, przez blogerów, po prozaika Wojciecha Kuczoka, a także zdolnych młodych ilustratorów (jak Magdalena Pankiewicz czy Łukasz Stachniak). "Zawsze traktowaliśmy futbol jako sposób opowiadania o świecie" - deklaruje redakcja.
Jakie mistrzostwa były największą sensacją? Jakie są kulisy mistrzostw, które za osiem lat mają się odbyć w Katarze? Czy piłka nożna to droga awansu społecznego dla mężczyzn z ubogich regionów świata? Posłuchaj całej rozmowy, którą poprowadził Jerzy Sosnowski.

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy ze Stefanem Szczepłkiem.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Brazylia 2014: Brazuca, Fuleco i znikający spray

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 08:59
Każde mistrzostwa świata są niepowtarzalne, nie tylko pod względem sportowym - oprócz rywalizacji czysto sportowej jest też wyjątkowa otoczka, bezpośrednio związana z miejscem, w którym rozgrywane są zawody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brazylia 2014: świat odlicza godziny do startu mundialu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 17:00
Do rozpoczęcia mistrzostw świata zostały już tylko godziny. Co przyniesie to wielkie piłkarskie święto? Kto sięgnie po tytuł najlepszej drużyny globu na następne cztery lata?
rozwiń zwiń