X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego warto zostać harcerzem?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 10:08
Od ponad 100 lat istnieje na świecie harcerstwo. Ten ruch społeczny bardzo szybko rozprzestrzenił się na wszystkie strony naszego globu. Czym on się charakteryzuje? Dlaczego warto zostać harcerzem? Mówili o tym goście "Klubu Trójki".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: archiwum ZHP

Jacek Smura, członek Głównej Kwatery ZHP, tłumaczył w radiowej Trójce, że harcerstwo często ma anachroniczny wizerunek, ale jest to wizerunek mocno stereotypowy.

- Harcerstwo dzisiaj jest nowoczesną organizacją, która opiera się na wolontariacie. W związku z tym jest zasilane entuzjazmem, motywacją i energią wnoszoną przez młodych ludzi, którzy chcą dzielić się swoim czasem i - mówiąc naszym językiem - chcą "pełnić służbę" - tłumaczył gość radiowej Trójki.

Smura zaznaczył, że harcerstwo to z jednej strony świetna przygoda, a z drugiej szkoła życia. - To przede wszystkim świat fantastycznych wartości - podkreślił harcmistrz.

Katarzyna Rytko, kierowniczka referatu starszoharcerskiego Chorągwi Łódzkiej ZHP, zgodziła się ze słowami przedmówcy i dodała, że służba harcerska to przestrzeń nienamacalna, duchowa, wokół której harcerze się obracają i w którą wierzą.

- Nasze kompetencje przekładają się na realne życie, na realne funkcjonowanie. Nie musimy być częścią organizacji harcerskiej, żeby korzystać z takich elementów jak umiejętność pracy w grupie, delegowanie zadań - wyjaśniła gość Trójki.

Rytko zaznaczyła, że harcerstwo rozwija wszechstronnie. - Wszystkie elementy związane z harcerstwem składają się w jedną całość, nic się nie wyklucza - podkreśliła harcmistrzyni.

Joanna Skupińska, komendantka Centralnej Szkoły Instruktorskiej ZHP, opowiadała natomiast o liderach, bez których harcerstwo tak naprawdę by nie istniało.

- Są to bardzo różne osoby, w różnym wieku, zaczynając już od 16-latków, ludzie różnych zawodów, profesji. W ZHP mamy tak naprawdę cały przekrój społeczny - wyjaśniła gość Trójki. - Jest oczywiście wielu pedagogów, ale są także lekarze i ratownicy medyczni. Mamy wszechstronny rozwój pasji i specjalności - dodała Skupińska.

Zapraszamy do wysłuchania całego programu, który poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

mr/mp

Zobacz więcej na temat: harcerstwo

Czytaj także

Harcerstwo - między tradycją, a współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:00
Bóg, Honor, Ojczyzna: trzy filary patriotyzmu, trzy hasła pielęgnowane przez harcerzy. Czy w takiej formie harcerstwo jest atrakcyjne dla nowych pokoleń? O tym porozmawiamy w Dwójce w sobotnie popołudnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:00
- Bycie w harcerstwie w kontekście rynku pracy bywa bonusem bardziej skutecznym niż uroda zewnętrzna, czy skończone kursy - mówił w Dwójce harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są różne harcerskie organizacje, ale harcerstwo jest jedno

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 18:19
Mimo dzielących ich różnic, z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, cztery organizacje harcerze podjęły wspólną akcję upamiętnienia narodowego zrywu.
rozwiń zwiń