Zbigniew Herbert kluczem do zrozumienia historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:04
- Dla mnie Zbigniew Herbert jest niewątpliwie najważniejszym polskim poetą. Zresztą nie tylko dla mnie, ale również dla wielu cudzoziemców. Był wielkim poetą, a postawa Pana Cogito była heroiczna i ironiczna - mówi Timothy Garton Ash, brytyjski historyk.
Audio
  • Timothy Garton Ash o Zbigniewie Herbercie, poezji i historii (Klub Trójki)
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Foto: Michał Kapitaniak. Z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

Z opinii osób, które znały Zbigniewa Herberta osobiście, wyłania się obraz pełen przeciwieństw. Człowiek o uroczym usposobieniu, a zarazem bardzo pryncypialny, nieśmiały i awanturnik. Skromny "majster poezji", a jednocześnie osoba o ułańskiej fantazji. - On był uroczy i fascynujący. Cechy, które odnajdziemy w jego poezji, były również częścią jego charakteru - mówi Timothy Garton Ash, który znał Zbigniewa Herberta. Jak dodaje, chodzi mu o fantazję, powagę, wiedzę oraz ironię.
I to właśnie głównie ze względu na ten ostatni elelment, twóczość poety jest ważna dla rozmówcy Jerzego Sosnowskiego. - Herbert bez ironii to jak Anglia bez deszczu - mówi publicysta. Właśnie ironia w połączeniu z heroizmem - dodaje brytyjski historyk - jest ważna w zrozumieniu postawy Pana Cogito.
Timothy Garton Ash jest przekonany o tym, że poezja Zbigniewa Herberta miała wpływ na historię Polski. - Dla polskich przyjaciół z mojego pokolenia, to znaczy "Solidarności" z lat 70. i 80. XX wieku, był on najważniejszy i przesłanie Pana Cogito było również przesłaniem dla nich. Poza tym wielu cudzoziemców czytało Herberta i zrozumieli, co się dzieje w Polsce właśnie dzięki jego wierszom - opowiada historyk.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Timothy Garton Ash - brytyjski historyk i publicysta - przyjechał do Polski na konferencję pt. "Zbigniew Herbert - ruch myśli", zorganizowaną z okazji 90. rocznicy urodzin poety. Zbiegiem okoliczności równocześnie odbywa się w Warszawie otwarcie wystawy stałej Muzeum Żydów Polskich. Zajmujący się historią Europy Wschodniej absolwent Oxfordu obserwuje przy tym z pewnością bieżące wydarzenia, od których prawdopodobnie będzie zależeć układ sił w naszej części kontynentu przez wiele lat.

Jakim twórcą i człowiekiem był Herbert? Jaki był wpływ jego dorobku na stan świadomości Polaków i Europejczyków? Zapraszamy do wysłuchania całego programu, który poprowadził Jerzy Sosnowski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

* * * * * * * * * *

Wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały – to wszystko w serwisie specjalnym herbert.polskieradio.pl >>>

Czytaj także

Nieznane dzienniki ks. Józefa Tischnera z czasów młodości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 05:00
Józef Tischner napisał dziennik, gdy nie był jeszcze księdzem ani profesorem. Wspomnienia dotyczą okresu, gdy chodził do szkoły i marzył o karierze pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękna i smutna historia miłości w trudnych czasach. "Listy jak dotyk"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 05:00
"Listy jak dotyk" to obszerny wybór korespondencji Jacka Kuronia z jego żoną Grażyną Borucką-Kuroń. - Pomimo cenzury, przez którą te listy przechodziły, starali się tak pisać, by poczuć się jak najbliżej siebie. Stąd wielka praca, by siebie i drugiej osoby nie oszukiwać, nie grać bohatera i pokazywać swoje słabe strony, być cały czas razem - mówi Maria Krawczyk, redaktorka tego tomu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Grossman i najdłuższa gra wstępna w historii literatury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 02:54
Dawid Grossman od momentu publikacji książki "Bądź mi nożem" napisał pięć powieści, jednak opisane w niej postaci są dla niego wciąż żywe. - Jest coś takiego nagiego, bezbronnego i zarazem skrajnego w tym romansie epistolarnym, co nadal jest dla mnie istotne - mówi izraelski pisarz.
rozwiń zwiń