Bezdomni i ich anioły. "Pomagamy mądrze pomagać"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 05:58
- Osoba bezdomna najczęściej jest załamana, bo nie potrafi się odnaleźć w otaczającej ją rzeczywistości - mówi Mirosław Zieliński, bezdomny. Osobom bez domu w ramach projektu "Anioł w Warszawie" pomagają wolontariusze zwani aniołami.
Audio
Jednym z problemów bezdomnych jest trudność z odnalezieniem się w otaczających im świecie. W tym mogą pomóc wolontariusze
Jednym z problemów bezdomnych jest trudność z odnalezieniem się w otaczających im świecie. W tym mogą pomóc wolontariusze Foto: Glow Images/East News

Rzecznik Fundacji Kapucyńskiej przy Jadłodajni Braci Mniejszych Kapucynów Anna Tomczyk-Czerwińska wyjaśnia, że hasło przewodnie organizacji brzmi "Pomagamy mądrze pomagać". - Każdy z naszych wolontariuszy do swoisty anioł. To bardzo prozaiczne, ale dzieją się tam cuda - mówi rzeczniczka.
Alicja Gawor, wolontariuszka w projekcie "Anioł w Warszawie", wyjaśnia, że zadaniem osób pomagających bezdomnym jest dawanie wędki, a nie ryby. - To nie jest łatwe, bo musimy zapomnieć o własnych pomysłach dla podopiecznych. W naszej pomocy mamy być niewidoczni, iść obok osoby, której pomagamy, dając jej jednocześnie pole do działania - opowiada wolontariuszka.
***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Dariusz Bugalski
Goście: Alicja Gawor (wolontariuszka w projekcie "Anioł w Warszawie"), Mirosław Zieliński (podopieczny Fundacji Kapucyńskiej), Anna Tomczyk-Czerwińska (rzecznik Fundacji Kapucyńskiej przy Jadłodajni Braci Mniejszych Kapucynów)
Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji: 21.07

(sm,iwo)

Zobacz więcej na temat: Dariusz Bugalski pomoc Trójka
Zobacz także

Czytaj także

Dlaczego tak ważne jest nasze wewnętrzne dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 05:58
- Dla mnie wewnętrzne dziecko to cała sfera uczuciowa, a dorosły to logika i poczucie odpowiedzialności - mówi Aneta Łastik, pedagog i autorka książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosty sposób na to, by seniorom dodać skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 05:49
- Wiele projektów z seniorami pokazuje, jak można zmienić życie. Badanie absolwentów kursów komputerowych wykazało, że 100 proc. uczestników uważa, że jakość ich życia uległa poprawie - mówi Dagmara Krzesińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolnictwo specjalne w Polsce. Silny filar edukacji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:50
- Szkoła specjalna powinna być specjalna dla każdego dziecka indywidualnie - uważa Ewa Rajkowska, psycholog ze szkoły specjalnej w Płocku.
rozwiń zwiń