Sól na rany. Wspomnienia byłej więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 04:59
- Niemiec, który mnie przesłuchiwał, zaczął krzyczeć, że powinnam chodzić do szkoły i jak nie będę mówić prawdy, to wyśle mnie do Oświęcimia. Odpowiedziałam mu, że przecież tam są już ludzie, to nie będę sama - opowiada Anna Szałaśna, była więźniarka.
Audio
Anna Szałaśna ma 89 lat. Była w Auschwitz, a potem w Ravensbrck
Anna Szałaśna ma 89 lat. Była w Auschwitz, a potem w RavensbrückFoto: Dominik Czapigo

Anna Szałaśna ma dziś 89 lat. W 1943 roku została wysłana do Auschwitz, a potem do Ravensbrück. Przetrwała oba obozy i pomimo aresztowania, torturowania i strasznych przeżyć nie straciła radości życia. Jak podkreśla, wydaje się, że pewne momenty w życiu są nieznośne i nie do przejścia, jednak udaje się to przeżyć, bo wszędzie można znaleźć człowieka, nawet w tak nieludzkim miejscu jak Auschwitz.

Anna Maciąg zajmuje się nagrywaniem opowieści świadków historii. Jedną z osób, z którymi rozmawiała, była właśnie Anna Szałaśna. - Wśród setek rozmówców dominowali ludzie, którzy chcieli mówić, a wcześniej nie byli słyszani. Często była to spowiedź ich życia, moment, kiedy mogą wszystko powiedzieć - mówi Anna Maciąg z Fundacji Ośrodka "Karta". Jak dodaje, opowieść na temat czasu minionego niejednokrotnie ma charakter terapeutyczny i pomaga w nadaniu sensu własnej historii.
70 lat temu, 27 stycznia 1945 roku obóz w Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. Niemieccy naziści zamordowali w nim ok. 1,1 mln osób.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Anna Szałaśna (była więźniarka Auschwitz, a potem Ravensbrück, etnomuzykolog, dawniej współpracowniczka Polskiego Radia), Anna Maciąg (Fundacja Ośrodka "Karta")

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:07
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. - Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić - opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były więzień Auschwitz: pamiętam jeden obraz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 20:00
- To jest widok dzieci idących do gazu. Nie mogliśmy nic zrobić, bo odezwanie się do Żyda to była kula w łeb - mówi Jacek Zieleniewicz, który trafił do obozu jako nastolatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więzień Auschwitz: wygrałem, bo pokonałem nienawiść i pogardę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 19:23
Byli więźniowie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 70. rocznicę wyzwolenia go podkreślają, że o dramacie ofiar Holokaustu cały czas trzeba opowiadać. I należy dbać, aby dramatyczne wspomnienia zapobiegały podobnym tragediom.
rozwiń zwiń