Najbardziej demokratyczne instytucje, które zachęcają do czytania

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 05:23
- Dzisiejsze biblioteki nie są miejscem, gdzie się tylko wypożycza książki. To centra kultury, które dają mieszkańcom bezpłatny dostęp do dóbr kultury - mówi Anna Andrzejkiewicz.
Audio
  • Dlaczego biblioteki są tak ważne? (Klub Trójki)
Z badań amerykańskich socjologów wynika, że dzieci, które czytają książki znacznie bardziej świadomie korzystają z nowych technologii. Ci, którzy nie czytają traktują internet i nowości technologiczne jako gadżet i zabawę
Z badań amerykańskich socjologów wynika, że dzieci, które czytają książki znacznie bardziej świadomie korzystają z nowych technologii. Ci, którzy nie czytają traktują internet i nowości technologiczne jako gadżet i zabawęFoto: pixabay

Biblioteka to jedyne takie miejsce, które daje powszechny, bezpłatny i nieograniczony dostęp do kultury wysokiej jakości. - Wypożyczalnie książek są łącznikiem do życia społecznego. Są najbardziej demokratycznymi instytucjami, w których dostęp do kultury nie jest ograniczony żadnymi barierami - mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Olsztynie.

Goście w studiu podkreślają, że w dobie zmian technologicznych i nowych mediów biblioteki pozostały tym, czym zawsze były - miejscem, w którym ludzie są zarażani chęcią czytania książek. - Osoba czytająca jest bardziej odważna, bardziej świadoma siebie - podkreśla Krzysztof Dąbkowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Anna Andrzejkiewicz (dyrektor Biblioteki Publicznej w Kałuszynie), Krzysztof Dąbkowski (dyrektor Miejskiej Biblioteki w Olsztynie), Małgorzata Piekarska (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle)

Data emisji: 25.05.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:30
Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni taki Port Literacki. Wielkie święto poezji nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 02:12
- Nadchodzą trudne czasy dla literatury pięknej i poezji. Potrzebny jest nowy program Portu Literackiego, który pozwoli utrzymać obecny poziom zainteresowania - mówi Artur Burszta.
rozwiń zwiń