Dawne filmy w nowej szacie. Filmoteka Narodowa ratuje polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 04:07
Dzięki staraniom Filmoteki Narodowej polskie filmy sprzed wielu lat odzyskują dawny blask, a w niektórych przypadkach również zaginione kadry. - Kino kochamy niezależnie od tego, kiedy powstało - mówi prof. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej.
Audio
  • Rozmowa o polskich filmach sprzed wielu lat, które odzyskują dawny blask (Klub Trójki)
Zew morza to zrekonstruowana i odnowiona cyfrowo perełka polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów Henryka Szaro. Burzliwe losy miłości Hanki i Stacha rozgrywają się m.in. na tle polskiego morza
"Zew morza" to zrekonstruowana i odnowiona cyfrowo perełka polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów Henryka Szaro. Burzliwe losy miłości Hanki i Stacha rozgrywają się m.in. na tle polskiego morzaFoto: materiały promocyjne

W audycji "Klub Trójki" dyrektor opowiada o zrekonstruowanej komedii kryminalnej, wyreżyserowanej przez Henryka Szaro i zatytułowanej "Zew morza". - Język filmu "Zew morza" jest barwny, nieunikający ocen i podkreślający dumę. Są w nim zdjęcia lotnicze i scena pościgu samochodem w amerykańskim stylu - opowiada o filmie z 1927 roku  prof. Tadeusz Kowalski.

Jednostki ówczesnej polskiej marynarki wojennej, unikatowe widoki Gdyni, zapis momentu, gdy Polska stała się krajem morskim - to wszystko będzie można zobaczyć w filmie "Zew morza". - Do tego obrazu została skomponowana muzyka, którą napisał Krzesimir Dębski. W czwartek zostanie ona wykonana na żywo, co jest pewną tradycją udziału Filmoteki w Nowych Horyzontach we Wrocławiu - mówi dyrektor.

Muzyczne atrakcje Nowych Horyzontów>>>

W programie rozmawialiśmy o tym, jak udało się odzyskać niektóre rolki z filmem, o działaniach Filmoteki Narodowej, które mają wzbudzić zainteresowanie dawnym kinem, oraz o procesie pracy nad rekonstrukcją "straconych" filmów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzą: Katarzyna Borowiecka
Goście: prof. Tadeusz Kowalski (dyrektor Filmoteki Narodowej), Yasmine Hamdan (wokalistka), Anna Bielak (krytyk filmowy), Michał Walkiewicz (krytyk filmowy, dziennikarz, redaktor naczelny portalu Filmweb)
Data emisji: 29.07.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Nowe Horyzonty i eksperymentalny "Performer"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 18:45
- Czułam bardzo dużo emocji, zaskoczenia, czegoś innego i nowego - mówi o pracy nad filmem "Performer" grająca w nim Agata Buzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska siła przyciągania na 15. MFF "T-Mobile Nowe Horyzonty"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 04:43
- Polish Days to nasz mały market kina polskiego. Zapraszamy do nas przedstawicieli zagranicznej branży filmowej, którzy mogą być zainteresowani takimi filmami, i właśnie o nich im opowiadamy - mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa 15. MFF "T-Mobile Nowe Horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wołanie" - sukces dzięki Nowym Horyzontom

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 12:24
- Dzięki wrocławskiemu festiwalowi udało nam się pokazać ten film sporej grupie widzów, mieliśmy mnóstwo spotkań autorskich - mówi Marcin Dudziak, autor obrazu "Wołanie".
rozwiń zwiń