Henry Marsh. Opowieści o życiu, śmierci i neurochirurgii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 12:20
- Zostałem neurochirurgiem ponad 30 lat temu, bo wydawało mi się, że zrozumienie mózgu jako narządu fizycznego w jakiś sposób zdradzi mi sens życia. To oczywiście nonsens. Dowiedziałem się jednak, że niezwykła tajemnica ludzkiego życia polega na tym, że nasze myśli, uczucia, świadomość to procesy fizyczne - mówi w Trójce Henry Marsh.
Audio
  • Opowieści o życiu, śmierci i neurochirurgii (Klub Trójki)
Henry Marsh odpowiada w swojej książce na pytania: Jak to jest być neurochirurgiem? Jakie to uczucie kroić mózg? Jak żyć z konsekwencjami operacji, która miała uratować życie, a wszystko poszło nie tak? (zdjęcie ilustracyjne)
Henry Marsh odpowiada w swojej książce na pytania: Jak to jest być neurochirurgiem? Jakie to uczucie kroić mózg? Jak żyć z konsekwencjami operacji, która miała uratować życie, a wszystko poszło nie tak? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Henry Marsh to wybitny brytyjski neurochirurg. Jest dziwnym lekarzem: na jednym z amerykańskich uniwersytetów wygłosił cykl wykładów pod tytułem "Moje największe błędy".

Napisał książkę, która przyniosła mu światowy rozgłos: "Po pierwsze nie szkodzić: Opowieści o życiu, śmierci i neurochirurgii". Jego celem było to, by pomóc nam, nie-lekarzom zrozumieć lekarzy. Najważniejsza w tym zawodzie nie jest bowiem sprawność rąk, tylko umiejętność podejmowania decyzji. Często, zwłaszcza jeśli idzie o neurochirurga, dotyczących - tu nawiązanie do podtytułu książki Marsha - życia i śmierci.

I jeszcze jedno. Każdy z rozdziałów nosi tytuł, który stanowi nazwa choroby. Ale dalej są opowieści nie o przypadkach, tylko ludziach. Traktować pacjenta nie jako przypadek, tylko człowieka? Owszem. Ale trudniej operuje się tych, których się lubi, a najtrudniej - tych, których się kocha…

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy, w której gość Trójki mówi m.in. o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed neurochirurgami i tłumaczy, dlaczego - na podstawie swojej praktyki lekarskiej - nie może wierzyć w życie po śmierci.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Henry Marsh (neurochirurg)
Data emisji: 6.04.2016
Godzina emisji: 21.08

mk/ei

Czytaj także

Na czym polega misja lekarza i farmaceuty?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 16:50
10 lutego, w przeddzień Światowego Dnia Pacjenta ustanowionego przez Jana Pawła II, dziesięcioro lekarzy i dziesięcioro farmaceutów zostało uhonorowanych nagrodami Anioły Medycyny i Anioły Farmacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc chorym na rzadkie schorzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 14:20
- Gdy urodziła się nasza córka, nie znaliśmy żadnej rodziny z podobnym problemem. Potem udało nam się doprowadzić do fantastycznej integracji pacjentów - mówią rodzice dorosłej dziś kobiety, która urodziła się z rzadką chorobą.
rozwiń zwiń