Atrakcyjny patriotyzm, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 13:10
Jak mówić współcześnie o patriotyzmie? Jak robić to w sposób atrakcyjny? O swoim rozumieniu patriotyzmu i przekładaniu tego na sztukę mówili w Trójce muzyk Dariusz Malejonek i publicysta Marek Horodniczy.
Audio
  • Dariusz Malejonek i Marek Horodniczy dyskutują o współczesnym obliczu patriotyzmu (Klub Trójki)
Panny Wyklęte to jeden z muzycznych pomysłów Dariusza Malejonka, opowiadający losy bohaterów z II wojny światowej
"Panny Wyklęte" to jeden z muzycznych pomysłów Dariusza Malejonka, opowiadający losy bohaterów z II wojny światowej Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dariusz Malejonek uważa, że o patriotyzm w sztuce trzeba dbać, bo młode pokolenie Polaków ma coraz mniej historii w swoim życiu. - A Bob Marley, którego poniekąd uważam za swojego wychowawcę, śpiewał kiedyś, że drzewo bez korzeni nie może żyć. Po drugie mamy nadal dług do spłacenia, bo przez ostatnie 70 lat nie mówiło się o ludziach, którzy oddali swoje życie za naszą wolność - mówił muzyk.

Potrzebę realizowania w sztuce tematów patriotycznych podkreślał też Marek Horodniczy (Narodowe Centrum Kultury) - mnie bardzo intryguje moment połączenia sztuki z historią czy szerzej dziedzictwem. Taki styk interesuje mnie jednak tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z artystą świadomym, który chce dać wyraz autentycznemu przeżyciu - mówił dodając, że taka twórczość musi być też "udana artystycznie".

Jak w praktyce zadbać o atrakcyjny przekaz patriotyczny? Jak wyrazić go we współczesnej kulturze? Czy bohaterowie z Powstania Warszawskiego są dziś atrakcyjni dla młodych ludzi? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Grzegorz Górny
Goście:
Dariusz Malejonek (muzyk, producent), Marek Horodniczy (dziennikarz, współprowadzący program "Pegaz")
Data emisji:
09.06.2016
Godzina emisji:
21.08

ei/fbi

Czytaj także

Jakie zagrożenie generuje islamski fundamentalizm?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 12:43
O islamie, muzułmańskim fundamentalizmie i o związanymi z tym zagrożeniami dla Europy i dla Polski rozmawiali goście "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nas widzą mieszkańcy innych krajów?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 13:15
- Ani jednego atrakcyjnego miejsca w Polsce nie potrafi wskazać 38 proc. Niemców, 65 proc. Francuzów, 66 proc. Brytyjczyków i 85 proc. Rosjan. Najczęstsze skojarzenia związane z Polską to powszechny alkoholizm i zacofane rolnictwo - zaczął swoją audycję Grzegorz Górny.
rozwiń zwiń