Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 13:30
Sześćdziesiąt lat temu, 28 czerwca 1956 roku, o godzinie szóstej trzydzieści robotnicy w poznańskich Zakładach im. Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego) rozpoczęli strajk.
Audio
  • Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca? (Klub Trójki)
Protestujący robotnicy z hasłem Żądamy chleba Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956
Protestujący robotnicy z hasłem "Żądamy chleba!" Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956 Foto: NN, ze zbiorów Ośrodka KARTA

Żądali chleba. Zostali zignorowani. Wyszli na ulicę. Do protestujących przyłączyli się pracownicy innych zakładów. Demonstranci śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", "Rotę" i pieśni religijne. O dziewiątej na placu Józefa Stalina (obecnie Adama Mickiewicza) zebrał się stutysięczny tłum, jedna trzecia mieszkańców Poznania.

Poznań '56. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Ludzie chcieli rozmawiać z władzą. Zostali zignorowani. Usłyszeli komunistyczną nowomowę. Obok transparentów: "Jesteśmy głodni", "My chcemy chleba dla naszych dzieci", "Żądamy podwyżki płac" pojawiły się też inne: "My chcemy wolności”, "Precz z czerwoną burżuazją".

Na ulice Poznania wysłano dwanaście tysięcy żołnierzy i 359 czołgów. Zginęło pięćdziesiąt osiem osób, kilkaset zostało rannych. Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z historykami: prof. Andrzejem Friszke oraz prof. Januszem Karwatem.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: prof. Andrzej Friszke i prof. Janusz Karwat (historycy)

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 21.07

mp/ei

Czytaj także

Prezydent w Poznaniu na obchodach Czerwca '56

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 16:30
Prezydenci Polski i Węgier: Andrzej Duda i Janos Ader we wtorek w Poznaniu wezmą udział w obchodach 60. rocznicy Czerwca ’56. Według danych IPN, na ulicach Poznania zginęło wówczas 58 osób. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski. Do stłumienia protestu robotników komuniści użyli wojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Romka Strzałkowskiego i Czerwca'56

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 19:44
Romek Strzałkowski był najmłodszą ofiarą poznańskiego Czerwca 1956 roku. Uczeń szkoły muzycznej, jedynak, utalentowany pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:22
- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń