X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 13:30
Sześćdziesiąt lat temu, 28 czerwca 1956 roku, o godzinie szóstej trzydzieści robotnicy w poznańskich Zakładach im. Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego) rozpoczęli strajk.
Audio
  • Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca? (Klub Trójki)
Protestujący robotnicy z hasłem Żądamy chleba Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956
Protestujący robotnicy z hasłem "Żądamy chleba!" Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956 Foto: NN, ze zbiorów Ośrodka KARTA

Żądali chleba. Zostali zignorowani. Wyszli na ulicę. Do protestujących przyłączyli się pracownicy innych zakładów. Demonstranci śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", "Rotę" i pieśni religijne. O dziewiątej na placu Józefa Stalina (obecnie Adama Mickiewicza) zebrał się stutysięczny tłum, jedna trzecia mieszkańców Poznania.

Poznań '56. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Ludzie chcieli rozmawiać z władzą. Zostali zignorowani. Usłyszeli komunistyczną nowomowę. Obok transparentów: "Jesteśmy głodni", "My chcemy chleba dla naszych dzieci", "Żądamy podwyżki płac" pojawiły się też inne: "My chcemy wolności”, "Precz z czerwoną burżuazją".

Na ulice Poznania wysłano dwanaście tysięcy żołnierzy i 359 czołgów. Zginęło pięćdziesiąt osiem osób, kilkaset zostało rannych. Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z historykami: prof. Andrzejem Friszke oraz prof. Januszem Karwatem.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: prof. Andrzej Friszke i prof. Janusz Karwat (historycy)

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 21.07

mp/ei

Czytaj także

Prezydent w Poznaniu na obchodach Czerwca '56

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 16:30
Prezydenci Polski i Węgier: Andrzej Duda i Janos Ader we wtorek w Poznaniu wezmą udział w obchodach 60. rocznicy Czerwca ’56. Według danych IPN, na ulicach Poznania zginęło wówczas 58 osób. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski. Do stłumienia protestu robotników komuniści użyli wojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Romka Strzałkowskiego i Czerwca'56

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 19:44
Romek Strzałkowski był najmłodszą ofiarą poznańskiego Czerwca 1956 roku. Uczeń szkoły muzycznej, jedynak, utalentowany pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:22
- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń