X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 11:50
- To, że ludzie inaczej si zachowują, wcale nie musi świadczyć o tym, że się wewnętrznie zmienili, stali bardziej moralni - uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Audio
  • Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego? (Klub Trójki)
W audycji zastanawiamy się nad tym, jak można mierzyć postęp moralny
W audycji zastanawiamy się nad tym, jak można mierzyć postęp moralnyFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/422694

"Wszyscy się zgadzają, że życie jest lepsze niż śmierć, zdrowie jest lepsze niż choroba, dobrobyt lepszy niż nędza, wolność lepsza od tyranii, pokój lepszy od wojny. Każdą z tych rzeczy da się zmierzyć, a rezultat przedstawić na wykresie w skali czasu. Linia pnie się w górę. Oto postęp". Postęp moralny, początek okresu Długiego Pokoju.

Cytat pochodzi z monumentalnego dzieła "Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury" autorstwa Stevena Pinkera, jednego z najbardziej wpływowych współczesnych uczonych. Trudno spierać się z Pinkerem co do ocen. Są jednak badacze, którzy skrytykowali przyjętą przez niego metodę pomiarów statystycznych.

Ale nawet gdyby ta metoda była poprawna, Pinker niekoniecznie musi mieć rację. Jakimi kryteriami mierzyć postęp moralny? I - jeśli istnieje - czy będzie trwał? Dobro łatwo przegrywa ze złem.

Postęp moralny jest tematem najnowszego numeru miesięcznika "Znak". My także dyskutowaliśmy o nim w "Klubie Trójki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), Wojciech Eichelberger (psycholog i psychoterapeuta) 
Data emisji: 24.10.2016
Godzina emisji: 21.08

fbi/mk

Czytaj także

Bohaterscy i odważni. Historie polskich policjantów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 10:00
- Często się słyszy, że służba w policji kończy się dopiero ze zwolnieniem ze ślubowania. Kilku bohaterów tej książki zginęło na urlopie, na wakacjach. Bo poza służbą też nie pozostawali obojętni na zło - mówił w Trójce Krzysztof Chaba, redaktor książki "Policjanci. Za cenę życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co decyduje o sukcesie sportowym, czyli psychologia sportu od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 11:05
- Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie po raz pierwszy z naszą kadrą olimpijską pojawił się psycholog, był to prof. Rychta. Od tego czasu psychologia sportu rozwija się bardzo dynamicznie, ale cały czas w sferze mentalnej tkwią rezerwy zawodników - uważa dr Joanna Basiaga-Pasternak.
rozwiń zwiń