X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czas płynie, jak rzeka. Czy zatem można z niego wyjść?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 10:30
- Już święty Augustyn stwierdził, że jeśli nikt go o to nie pyta, to on wie, czym jest czas. Ale jeśli próbuje to komuś wytłumaczyć, to już nie wie. I taki problem mamy do dziś - przyznał w Trójce fizyk prof. Grzegorz Wrochna.
Audio
  • Tomasz Rożek i jego goście mówią o tajemnicy czasu (Klub Trójki/ Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/valentinsimon0

Końcówka roku to idealny moment na rozważania o czasie. Dlatego właśnie temu tematowi poświęcił swoją audycję Tomasz Rożek. Jego rozmówcy rozważając cechy czasu zgodzili się m.in. co do tego, że - w pewnym sensie - przeszłość i przyszłość nie istnieją, a istnieje tylko teraźniejszość.

Dla psychologa natomiast teraźniejszość mierzona jest w zależności od obiektu zainteresowania. - Jeśli interesuje nas spostrzeganie bodźców zewnętrznych, to wiemy, że najmniejszą jednostką czasu, jaką nasz organizm potrafi zmierzyć, jest jedna dziesięciotysięczna sekundy. Można powiedzieć, że to najmniejsza jednostka teraźniejszości, jaką możemy wyodrębnić z rzeki czasu - mówił dr Tomasz Witkowski.

Skoro rzeka płynie podobnie jak czas, to czy możemy wyjść z czasu i stanąć obok niego? Jak mierzymy czas i jak można go spowolnić? Czy wreszcie z punktu widzenia fizyki możliwe są podróże w czasie? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której padły m.in. takie pytania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Grzegorz Wrochna (fizyk) i dr Tomasz Witkowski (psycholog i pisarz)
Data emisji: 27.11.2016
Godzina emisji: 21.10

ei

Czytaj także

Co może zatrzymać ruch obrotowy Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:37
- Czy można zatrzymać ruch obrotowy Ziemi bez niszczenia życia na całej planecie? Takie pytanie zadał doktorowi Tomaszowi Rożkowi słuchacz Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Które ubrania się elektryzują?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 10:50
- To zależy od dwóch rzeczy: po pierwsze od tego, czy materiał jest szorstki, a po drugie - od kwestii elektrycznych - mówił w "Pytaniach z kosmosu" dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą bańki na kałuży i co oznaczają?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 19:00
- Gdy dokładnie pionowo spadają duże krople deszczu, wciskają jakby trochę powietrza pod powierzchnię wody i tworzą się bańki - tłumaczył fizyk Tomasz Rożek. A czy takie bańki oznaczają, że będzie długo padało?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiry wodne. Co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 15:40
- Wiemy, że wiry powstają w naczyniach, które mają zaokrąglone dno. Wiemy też, że wpływ na ich wielkość ma powierzchnia tych naczyń. Nie do końca jednak wiemy, dlaczego wiry w ogóle się tworzą - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń