Jak zrozumieć współczesną Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 13:13
- Dla człowieka Zachodu Rosja jest pewnego rodzaju skandalem, bo według zachodnich kategorii ten kraj nie powinien istnieć, dawno powinien się rozpaść - powiedział w Trójce publicysta Piotr Skwieciński.
Audio
  • Jak zrozumieć współczesną Rosję? (Klub Trójki/ Trójka)
Moskwa
MoskwaFoto: Alexander A.Trofimov/Shutterstock.com

Zdaniem gościa Trójki na takie wnioski pozwala zachodnia logika. - Bo prowincje się rozpadną, bo stopień alkoholizmu jest dramatycznie wysoki i tak dalej. I to jest bardzo logiczne, ale ten koniec nie następuje. I to budzi na pewnym etapie irytację człowieka Zachodu, bo przeczy jego logice - tłumaczył Piotr Skwieciński.

Drugi z zaproszonych do Trójki ekspertów bronił natomiast stanowiska, że Rosja nie jest nieracjonalna. - To raczej inna racjonalność. A skoro tak, to Rosję trzeba po prostu poznawać tak, jak się poznaje inne kraje i inne cywilizacje - mówił znawca tematyki rosyjskiej Filip Memches.

Filip Memches Rosję trzeba po prostu poznawać tak, jak się poznaje inne kraje

Z czego wynika ten inny rodzaj racjonalności? Czy różnica cywilizacyjna przekłada się na pojęcia polityczne? Dla kogo Rosja jest "ostatnia nadzieją białego człowieka"? Między innymi o tym dyskutowali goście Grzegorza Górnego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Filip Memches (znawca tematyki rosyjskiej, autor książki "Słudzy i wrogowie imperium. Rosyjskie rozmowy o końcu historii"), Piotr Skwieciński (tygodnik "wSieci")
Data emisji: 15.02.2017
Godzina emisji: 21.10

ei/mk

Czytaj także

"Post-truth", czyli post-prawda. Słowo roku 2016

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 19:00
Według słownika oksfordzkiego za słowo roku uznano "post-truth". Na czym polega polityka i życie publiczne w świecie "post-prawdy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest skala oszustw dopingowych w rosyjskim sporcie?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 22:00
Niedawno opublikowany raport komisji Richarda McLarena potwierdził skalę oszustw dopingowych w rosyjskim sporcie.
rozwiń zwiń