X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W cieniu tragedii, czyli jak dzieli nas katastrofa smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 22:00
- Spór wokół katastrofy smoleńskiej jest toksyczny, zatruwa nas i na razie nie widzę szans na wyjście z tej sytuacji - mówi politolog prof. Antoni Dudek.
Audio
  • Co wiemy o sobie siedem lat po tragedii smoleńskiej? (Klub Trójki)
Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej - Marsz Pamięci przeszedł po mszy św. odprawionej w intencji ofiar katastrofy w warszawskiej archikatedrze przed Pałac Prezydencki. W katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i 94 inne osoby, w tym wielu wy
Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej - Marsz Pamięci przeszedł po mszy św. odprawionej w intencji ofiar katastrofy w warszawskiej archikatedrze przed Pałac Prezydencki. W katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i 94 inne osoby, w tym wielu wyFoto: PAP/Paweł Supernak

Katastrofa smoleńska była zapewne najważniejszym wydarzeniem społecznym w Polsce XXI wieku, z pewnością największą narodową tragedią tych czasów. Z gestów, słów i emocji wyłonił się obraz Polaków, nad którym warto zatrzymać się dłużej. Michał Sutowski jest zdania, że w sensie społecznym, politycznym i gospodarczym w XXI wieku najważniejsze było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, ale najbardziej na kształt sceny politycznej wpłynęła właśnie katastrofa smoleńska.

- Niektóre ówczesne sondaże wskazywały na to, że PiS przestanie być jedną z dwóch dominujących sił w polskiej polityce, a stało się zupełnie inaczej. Abstrahując od samego faktu katastrofy, jestem przekonany, że było to wydarzenie o dramatycznie złych skutkach społecznych i politycznych. Debata publiczna i konflikt polityczny przybrały formy, które są dysfunkcjonalne dla polityki i bardzo utrudniają rozwiązanie problemów czy odpowiadanie na wyzwania, które rodzi rzeczywistość - uważa publicysta "Krytyki Politycznej".

Z tym zdaniem częściowo zgadza się prof. Antoni Dudek, zaznaczając, że i bez tego wydarzenia Prawo i Sprawiedliwość jako partia nadal odgrywałaby ważną rolę w naszej polityce. Istotną różnicą zaś jest pogłębienie polaryzacji i wzrost temperatury samego sporu. - Główny problem z katastrofą smoleńską polega na tym, że konflikt stał się znacznie ostrzejszy i radykalny - jak wszędzie tam, gdzie pojawia się krew - podkreśla politolog z UKSW.

O dylematach związanych z tym konfliktem, ewolucji stosunku społecznego do katastrofy smoleńskiej i głównych ogniwach problemu mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Michał Sutowski ("Krytyka Polityczna")
Data emisji: 10.04.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Czytaj także

Kornel Morawiecki o katastrofie smoleńskiej: chciałbym, żeby ta tragedia dała nam siłę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 09:00
- Jestem raczej w tej części Polaków, która uważa, że 7 lat temu doszło w Smoleńsku do katastrofy - mówił w "Salonie politycznym Trójki" marszałek senior Kornel Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Michniewicz i politycy wspominają tragiczny poranek 10 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 08:59
Kilku polityków o tragedii pod Smoleńskiem dowiedziało się w studiu Trójki, ponieważ trwało właśnie prowadzone przez Beatę Michniewicz "Śniadanie w Trójce". Jak wspominają ten moment?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy tych, którzy odeszli 10 kwietnia 2010

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 19:45
Chcąc upamiętnić tragiczne wydarzenia sprzed 7 lat, wyemitowaliśmy cykl specjalny "7. rocznica katastrofy smoleńskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. "Od początku nie było wspólnoty"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 18:44
- Podziały zarysowały się po dwóch, trzech dniach w postaci pewnych zachowań, protestów przeciwko pochówkowi na Wawelu i kilku innym rzeczom. Później to wszystko się zintensyfikowało - mówi prof. Henryk Domański. - Ja nie widziałem wspólnoty w ogóle - wtórował prof. Jacek Hołówka.
rozwiń zwiń