Czy duet Merkel-Macron zdynamizuje Europę?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 13:30
- Mamy do czynienia z reaktywacją tandemu niemiecko-francuskiego, ale w tym tandemie rolę wiodącą pełni Angela Merkel - uważa Olga Doleśniak-Harczuk z "Gazety Polskiej".
Audio
  • Czy duet Merkel-Macron zdynamizuje Europę? (Klub Trójki)
Angela Merkel i Emmanuel Macron
Angela Merkel i Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Przywódcy Niemiec i Francji spotkali się już kilkukrotnie, stosunki między obu krajami wyraźnie się zacieśniają. Według Tomasza Wróblewskiego "wykluwa się właśnie nowa Europa po Brexicie". - Niemcy już wiedzą, że prawdopodobnie nie zbudują sojuszu z Włochami, które same są na granicy wytrzymałości, więc Francja i Niemcy są na siebie zdani - twierdzi.

- Problem polega na tym, że Macron jest już czwartym francuskim prezydentem, który proponuje reformy. Nigdy się one nie udały, bo były bardzo duże protesty. Teraz Niemcy zwyczajnie już nie ufają Francji - mówi Jędrzej Bielecki z "Rzeczpospolitej".

A jakie są prognozy na najbliższe lata dla wspólnej Europy? Czy Niemcy będą musiały płacić za długi części krajów strefy euro? Czy cała Europa będzie miała wspólną walutę?

Zapraszamy do słuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Tomasz Wróblewski (publicysta, Jędrzej Bielecki ("Rzeczpospolita"), Olga Doleśniak-Harczuk ("Gazeta Polska"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji:
25.05.2017
Godzina emisji: 21.08

fbi


Czytaj także

Kontrrewolucja we Francji. Kim jest Emmanuel Macron?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 00:09
- We Francji po wyborze Emmanuela Macrona nie mamy do czynienia z rewolucją, tylko z kontrrewolucją przeciw Marine Le Pen - mówi publicysta Eryk Mistkiewicz.
rozwiń zwiń