Jak nie być chorym na wszystko? Szwedzi znają sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 02:20
- Brak ruchu dopiero niedawno znalazł się na liście Światowej Organizacji Zdrowia jako jeden z czynników wpływających na obniżenie średniej wieku i zapadalności na długą listę chorób - mówi fizjoterapeuta, Wojciech Długołęcki.
Audio
  • Jak ruch wpływa na nasze samopoczucie? (Klub Trójki)
Endorfiny uwalniane w czasie wysiłku fizycznego wpływają na stopniową poprawę naszego nastroju. - Dopiero po tygodniu, dwóch od wykonanego wysiłku fizycznego odczuwamy wzrost przyjemności i radości - opowiada fizjoterapeuta
Endorfiny uwalniane w czasie wysiłku fizycznego wpływają na stopniową poprawę naszego nastroju. - Dopiero po tygodniu, dwóch od wykonanego wysiłku fizycznego odczuwamy wzrost przyjemności i radości - opowiada fizjoterapeutaFoto: g-stockstudio/ Shutterstock

Wyd. Smak Słowa Wyd. Smak Słowa

Każdego dnia 15 tys. osób na świecie zabija brak ruchu, co może zadziwiać, a jednocześnie nie wywołuje paniki, bo na co dzień nie widzimy tego problemu. O tym, jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł, opowiada książka "Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta". Autorzy - Anders Hansen i Carl Johan Sundberg - obalają w niej dziesiątki mitów i przekonują o tym, jak 30-minutowy codzienny spacer może nas uchronić przed chorobami.

- Brak ruchu jest czynnikiem, który silniej wpływa na rozwój demencji niż kwestie genetyczne. Sama świadomość tego problemu nie wystarczy, bo to, że ludzie wiedzą, jak dbać o zdrowie, nie znaczy, że wcielają to w życie - podkreśla dr Ewa Jarczewska-Gertc, psycholog.

Czy półgodzinny spacer faktycznie może nas uratować? Jak oglądanie telewizji skraca nasze życie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Ewa Jarczewska-Gertc (psycholog), Wojciech Długołęcki (fizjoterapeuta)
Data emisji:
17.07.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/mk

Czytaj także

Jak uratować psychikę mieszkańców miast?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 11:43
Smog, korki i stres to cena, jaką płacą mieszkańcy metropolii za życie w mieście. A co ze zdrowiem psychicznym takich osób? Jak można o nie zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O jakiej porze najlepiej funkcjonuje nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 12:01
- Z badań oksfordzkiej uczonej wynika, że największe ryzyko wzięcia udziału w wypadku samochodowym ponoszą kierowcy podróżujący między godz. 5 a 6 rano. Autostrady są wtedy puste, a i tak jest najgroźniej - przekonuje dr Magdalena Łużniak-Piecha, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między porażką i wolnością. Program naprawy nas samych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 23:30
- Jako społeczność powinniśmy dbać o to, by być sobą, spotkać się z drugim człowiekiem i założyć jakąś wspólnotę. Drugim zadaniem jest wymiar transcendentny - to, co pozostawimy przyszłym pokoleniom - mówi psychiatra, dr Zenon Waldemar Dudek.
rozwiń zwiń