X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojna polsko-bolszewicka. Znaczenie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 14:00
- Gdybyśmy Warszawy nie obronili, Polska przegrałaby wojnę. Nie można było prowadzić wojny, nie mając w swoich rękach Warszawy. To był czynnik psychologiczny, co zresztą widać w pamiętnikach żołnierzy - mówił prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • Wojna polsko-bolszewicka. Kim dzisiaj byśmy byli bez Warszawy? (Klub Trójki)
Wojna polsko-radziecka 1920 r. Warszawa, Praga. Kolumna warszawskiej młodzieży w drodze na front
Wojna polsko-radziecka 1920 r. Warszawa, Praga. Kolumna warszawskiej młodzieży w drodze na frontFoto: PAP/CAF-REPRODUKCJA

"To nie był zły plan. Ja w każdym razie mógłbym go przyjąć" - mówił marszałek Piłsudski o decyzji marszałka Tuchaczewskiego. A jednak plan się nie powiódł, bolszewicy ponieśli klęskę. Jak to się stało i co się stało? Jakie znaczenie miało nasze zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, a potem w wojnie 1920 roku?

Bez Warszawy bylibyśmy zapewne kolejną republiką sowiecką. Czekałaby nas także likwidacja inteligencji, tradycji, konieczność przyjęcia ideologii bolszewickiej. Zdaniem jednego z gości "Klubu Trójki" bylibyśmy niedużym narodem, a państwa nadbałtyckie prawdopodobnie w ogóle przestałyby istnieć. Zdecydowanie inaczej wyglądałaby mapa Europy i jej historia...

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Roman Matuszewski (Muzeum Wojska Polskiego)
Data emisji: 
15.08.2017
Godzina emisji: 
21.06

czaj/mk

 

Czytaj także

Rozkaz Jeżowa i jego konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 09:00
O rozkazie Jeżowa z 1937 r., konsekwencją którego były aresztowania i morderstwa społeczności polskiej na Kresach, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń