Jak przywrócić nam place? O zagadkach polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 01:21
- Place powinny być przestrzenią, w której jako mieszkańcy możemy wyrażać nasze emocje - mówi Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana.
Audio
  • Jak przywrócić mieszkańcom place? (Klub Trójki)
Plac Zbawiciela w Warszawie
Plac Zbawiciela w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem architekta Jakuba Snopka, istotą placu jest to, że stanowi on miejsce, gdzie ludzie przychodzą, by być razem. Skrajnie odmienną formą jest wykorzystanie placu do aktów terroryzm i wszelkiego rodzaju ataków wymierzonych w duże skupiska ludzkie. - Podstawowa funkcja placu jest taka, by w miastach, gdzie ludzie mieszkają tuż obok siebie, w miejscach o dużym zagęszczeniu, wszyscy mogli być razem i zajmować się bardzo różnymi rzeczami - opowiada urbanista.

Warto przy tej okazji zastanowić się nad funkcją, jaką pełnią place. W Warszawie na przykład, jak dodaje Bogna Świątkowska, służą głównie samochodom i są węzłami komunikacyjnymi. - To stoi w sprzeczności z tym, o czym mówił Jakub Snopka, bo przestają być miejscami spotkań. Jak o tym pisał Wolfgang Goethe, stadiony były nie tylko miejscem obserwowania widowisk i spektakli, ale także służyły temu, by popatrzeć na to, jaką mamy siłę - podkreśla szefowa fundacji Bęc Zmiana.

Jak można odzyskać place i przybliżyć je do ludzi? O tym rozmawiamy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Bogna Świątkowska (fundacja Bęc Zmiana), Małgorzata Kuciewicz (architekt), Jakub Snopek (architekt, urbanista i badacz architektury)
Data emisji:
21.08.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/mk

Czytaj także

Jak uratować psychikę mieszkańców miast?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 11:43
Smog, korki i stres to cena, jaką płacą mieszkańcy metropolii za życie w mieście. A co ze zdrowiem psychicznym takich osób? Jak można o nie zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda, ład a mieszkańcy. Kiedy miasta będą nasze?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 01:41
- Ład kojarzyłabym z synergią wartości przestrzennych, ekonomicznych i społecznych, warunkujących udaną rewitalizację - mówi architekt dr hab. inż. Beata Gawryszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak najlepiej podróżować po mieście?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 07:41
"Język miast" Deyana Sudjica to zdaniem Mateusza Matyszkowicza świetny pretekst do rozpoczęcia cotygodniowych spotkań z książką na temat podróżowania po różnych miastach świata.
rozwiń zwiń