X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 22:00
Rośliny i zwierzęta mają swoje zachowania i sposoby na życie zapisane w DNA. Zmiany ewolucyjne zachodzą bardzo powoli – tak, że jest to praktycznie niedostrzegalne ludzkim okiem. Jednakże, czy możliwe jest, że niektóre poprawki kodu genetycznego zachodzą błyskawicznie z pokolenia na pokolenie?
Audio
  • Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna? (Klub Trójki)
Cały dwumetrowy pojedynczy łańcuch DNA mieści w jednej komórce. Jak to możliwe?
Cały dwumetrowy pojedynczy łańcuch DNA mieści w jednej komórce. Jak to możliwe? Foto: shutterstock.com/ LightHard

Jak wprowadzane są zmiany w sekwencji DNA? – Jednym ze sposobów jest ewolucja, która jest procesem długotrwałym, bo takie modyfikacje są rzadkie. Najczęściej DNA kopiowane jest idealnie. Czasem może jednak nastąpić błąd i wtedy dochodzi do zmiany – mówi dr Lien Brzeźniak z PAN. Niektóre z tych błędów zostają utrwalone, a inne nie  szczególnie te, które powodują szkody w organizmie. Taki organizm z wadami najczęściej nie jest w stanie przekazać swojego DNA dalej.

Jak działa "zapis danych" w DNA? Czym można zestresować roślinę i jak się ona przed tym broni? O tym rozmawiali nasi goście. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Ewa Bartnik (Instytut Genetyki i Biotechnologii, wydział Biologii UW), dr Lien Brzeźniak (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN)
Data emisji:
26.09.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/czaj

Czytaj także

Oblicza współczesnej genetyki. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:59
Niektóre choroby już dziś umiemy leczyć, zmieniając geny. Czy jednak działania genetyków zawsze są bezpieczne i dają tylko dobre efekty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sprawia, że gwiazdy do nas mrugają?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 08:00
Dr Tomasz Rożek odpowiadał na pytania dociekliwego Antoniego, który chciał wiedzieć, skąd się bierze wrażenie mrugających gwiazd.
rozwiń zwiń