Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 22:00
Rośliny i zwierzęta mają swoje zachowania i sposoby na życie zapisane w DNA. Zmiany ewolucyjne zachodzą bardzo powoli – tak, że jest to praktycznie niedostrzegalne ludzkim okiem. Jednakże, czy możliwe jest, że niektóre poprawki kodu genetycznego zachodzą błyskawicznie z pokolenia na pokolenie?
Audio
  • Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna? (Klub Trójki)
Cały dwumetrowy pojedynczy łańcuch DNA mieści w jednej komórce. Jak to możliwe?
Cały dwumetrowy pojedynczy łańcuch DNA mieści w jednej komórce. Jak to możliwe? Foto: shutterstock.com/ LightHard

Jak wprowadzane są zmiany w sekwencji DNA? – Jednym ze sposobów jest ewolucja, która jest procesem długotrwałym, bo takie modyfikacje są rzadkie. Najczęściej DNA kopiowane jest idealnie. Czasem może jednak nastąpić błąd i wtedy dochodzi do zmiany – mówi dr Lien Brzeźniak z PAN. Niektóre z tych błędów zostają utrwalone, a inne nie  szczególnie te, które powodują szkody w organizmie. Taki organizm z wadami najczęściej nie jest w stanie przekazać swojego DNA dalej.

Jak działa "zapis danych" w DNA? Czym można zestresować roślinę i jak się ona przed tym broni? O tym rozmawiali nasi goście. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Ewa Bartnik (Instytut Genetyki i Biotechnologii, wydział Biologii UW), dr Lien Brzeźniak (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN)
Data emisji:
26.09.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/czaj

Czytaj także

Oblicza współczesnej genetyki. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:59
Niektóre choroby już dziś umiemy leczyć, zmieniając geny. Czy jednak działania genetyków zawsze są bezpieczne i dają tylko dobre efekty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sprawia, że gwiazdy do nas mrugają?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 08:00
Dr Tomasz Rożek odpowiadał na pytania dociekliwego Antoniego, który chciał wiedzieć, skąd się bierze wrażenie mrugających gwiazd.
rozwiń zwiń