Czy można zrozumieć wojnę?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:30
Wybitny amerykański psycholog, James Hillman, uczeń Carla Gustava Junga, miał do powiedzenia ciekawe rzeczy o wojnie. Jego ostatnia książka-testament zatytułowana jest – o zgrozo – "Miłość do wojny".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Getmilitaryphotos /Shutterstoc

Sławny amerykański generał z okresu II wojny światowej, George Smith Patton (jego imię nosi od niedawna fragment warszawskich bulwarów) chodzi po polu bitwy, a potem – cytuję za Hillmanem – "Podchodzi do siedzącego na ziemi rannego oficera (…) i całuje go w czoło. Następnie rozgląda się po pobojowisku i mówi: Kocham to. Na Boga, jak ja to kocham. Kocham to bardziej niż własne życie". (To scena z filmu Schaffnera "Patton").


Okładka książki "Miłość do wojny" Jamesa Hillmana Okładka książki "Miłość do wojny" Jamesa Hillmana

James Hillman pisze, że celem jego rozważań jest zrozumienie tej sceny. Można by sobie wprawdzie ułatwić zadanie i potraktować Pattona jako psychopatę, a wojnę jako psychopatologię. Bo przecież czujemy do wojny awersję. Ale jednak wzbudza ona naszą fascynację.

Wojnę możemy – zdaniem Hillmana– zrozumieć tylko, jeśli "wnikniemy naszą imaginacją w wojenny ("martial") stan duszy człowieka". – W swojej ostatniej przed śmiercią książce, Hillman po raz pierwszy umieścił dygresje osobiste. To po to, by zrozumieć konflikt, by wejść w skórę boga wojny Aresa. Jeżeli zaczniemy traktować wojnę jako zdarzenie mityczne, które jest obecne w człowieku jako siła życiowa, to może być to stan paradoksalnie normalny, wzniosły i da się wtedy doświadczyć miłości, której nie da się znaleźć nigdzie indziej – opowiada Jerzy Korpanty, tłumacz dzieł Hillmana.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Dariusz Bugalski i jego gość rozmawiali szerzej na temat analiz Jamesa Hillmana.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Jerzy Korpanty (tłumacz dzieł Jamesa Hillmana)
Data emisji: 20.11.2017
Godzina emisji: 21.10

ml/gs

Czytaj także

Pisarz, żołnierz, indianin – biało-czerwony Sat-Okh

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 22:00
Dariusz Rosiak napisał kolejną znakomitą książkę. Jej bohaterem jest Sat-Okh (Długie Pióro), pisarz i gwiazda mediów, bohater dzieciństwa i młodości milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowieść o wierze w człowieka" profesora Mariana Zembali

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 12:00
W "Klubie Trójki" wybitny kardiochirurg, profesor Marian Zembala, opowiadał o książce "Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka".
rozwiń zwiń