Salman Rushdie: żyjemy w czasach, w których ludzie zakładają wciąż nowe maski

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:05
Na polskim rynku ukazała się właśnie najnowsza pozycja Salmana Rushdiego "Złoty dom Goldenów". To powieść realistyczna, której akcja dzieje się współcześnie w Nowym Jorku.
Audio
  • Salman Rushdie: jak tworzyć fikcję w świecie pełnym fikcji? (Klub Trójki)
Salman Rushdie
Salman Rushdie Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

xx 

Na Manhattanie osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, Neron Golden wraz z rodziną. Jej członkowie przybierają nowe tożsamości, stwarzają siebie od nowa w tym nowym dla nich miejscu. – Żyjemy w czasach, w których ludzie zakładają wciąż nowe maski. Tworzą postaci, które istnieją w świecie cyfrowym, a które nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi osobami. Neron Golden też to robi, ale on ma inną motywację – on wymyśla siebie na nowo, by uciec przed mroczną przeszłością – mówi Salman Rushdie w rozmowie z Barbarą Marcinik i Janem Niebudkiem.

We współczesnym świecie zauważamy wzrost znaczenia czegoś, co nazywamy postprawdą czy fake newsami. – Nasz świat jest pełen kłamstw, które udają prawdę. To problem dla pisarza, który jest twórcą fikcji. Jak tworzyć fikcję w świecie, który jest pełen fikcji? Próbowałem stawić temu czoła, odchodząc od literatury fantastycznej, baśniowej w kierunku powieści bardziej realistycznej. Chciałem pokazać ludziom, że literatura jest w stanie zademonstrować, jaka jest rzeczywistość w świecie, który jest pełen kłamstwa – wyjaśnił pisarz.


Salman Rushdie z Baszką Marcinik i Janem Niebudkiem
fot. Wojciech Dorosz Salman Rushdie z Baszką Marcinik i Janem Niebudkiem fot. Wojciech Dorosz

Dlaczego Salmanowi Rushdiemu bliski jest Joseph Conrad, a co łączy go z Bridget Jones? Co gość radiowej Trójki sądzi o współczesnej Ameryce? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, z którego można się dowiedzieć więcej o pisarzu, na którego w 1989 roku fatwę nałożył przywódca duchowny Iranu i któremu udało się przeżyć kilka zamachów na jego życie. Fragment powieści przeczytał na antenie Andrzej Chyra.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jan Niebudek
Gość: sir Salman Rushdie (brytyjski pisarz i eseista pochodzenia indyjskiego)
Data emisji: 30.11.2017
Godzina emisji: 21.08

kk/mk

Czytaj także

Rysunkowa podróż śladami Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 14:00
Do polskich księgarń trafił właśnie komiks będący opowieścią o wyprawie do Konga Belgijskiego Józefa Konrada Korzeniowskiego, znanego później jako Joseph Conrad.
rozwiń zwiń