Pamiętajmy o ogrodach. Także o Arkadii pod Łowiczem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 10:15
Jonasz Kofta napisał słowa piosenki, którą mamy głęboko w sercu: "Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście". Z raju, z Arkadii… ". Te słowa prowadziły nas przez niezwykły ogród położony w okolicach Łowicza i nazywany właśnie Arkadią.
Audio
  • Radiowa podróż do ogrodów Arkadii (Klub Trójki)
Akwedukt w Arkadii pod Łowiczem
Akwedukt w Arkadii pod ŁowiczemFoto: MNA

Park powstał w XVIII wieku, a założyła go Helena Radziwiłłowa. Do dziś czuć w nim ducha dawnych czasów.

– Wchodzimy przez bardzo dziwny mostek zbudowany z rudy darniowej, budulca, który znajduje się w okolicach Łowicza, wykopywany jest na łąkach i do złudzenia przypomina tuf wulkaniczny - tak miejsce to opisuje Agnieszka Chmielewska z Muzeum w Nieborowie i Arkadii. – Przekraczamy bramę i znajdujemy się w magicznym świecie, wyciszonym, z szemrzącą wodą, ze śpiewającymi ptakami. Po drodze napotykamy różne budowle. Wielokrotnie spotykaliśmy się z zarzutem, że przez ponad 70 lat po wojnie niczego nie zrobiliśmy, zdążyliśmy otynkować tylko jeden budynek, a reszta to same ruiny. No ale właśnie nasza Arkadia jest takim ogrodem – kontynuuje.

Prof. Teresa Grzybkowska, historyk sztuki, podkreśla, że w XVIII wieku ludzie docenili spędzanie czasu wśród natury, ale takie, która "tłumaczy się literacko i filozoficznie" – Każdy budynek ma swoje głębokie treści, a jednocześnie wszystko tworzy harmonijną całość – przekonuje.

Do jej słów odniosła się dr Dorota Sikora z Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW – Powiedziała pani, że w ogrodach tych ludzie cenili wzniosłe pojmowanie natury, uniesienia duchowe. Jednak tego typu ogrody były dostępne tylko dla niewielkiej grupy społecznej. Dość duża grupa trochę biedniejszej szlachty twardo obstawała przy ogrodach użytkowych, gdzie uprawiano to, co potrzebne było na stół – przekonywała ekspertka.

Z audycji można dowiedzieć się również, skąd pochodzi koncepcja ogrodów romantycznych i co wspólnego ma ona z… demokracją.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Agnieszka Chmielewska (ogrodnik, Muzeum w Nieborowie i Arkadii), prof. Teresa Grzybkowska (historyk sztuki, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), dr Dorota Sikora (architekt krajobrazu, Katedra Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego)
Data emisji: 15.05.2018
Godzina emisji: 21.08

mg/ml

Czytaj także

Kiedy wybrać się na wiosenną wycieczkę?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 12:02
Chociaż mamy już kalendarzową wiosnę, to jednak w ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszczała. Wiosenna wycieczka powinna sprawić, że naprawdę odpoczniemy od miejskiego zgiełku i będziemy mogli cieszyć się otaczającą i budzącą się do życia przyrodą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest dla nas jak powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 00:00
Bez jedzenia można się obyć przez kilkadziesiąt dni. Bez snu i bez wody – przez kilka. Bez powietrza – kilka minut.
rozwiń zwiń