X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego wybuchają wojny kulturowe?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 22:00
W wydanej właśnie książce "Umysł moralny" dr Anna Macko, psycholog ekonomiczny z Akademii Leona Koźmińskiego, przywołuje wyniki własnych badań, którym poddała członków młodzieżówek PiS, PO i SLD.
Audio
  • Jakie jest źródło konfliktów kulturowych w polityce? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arthimedes/Shutterstock.com

Jej przesłanie jest następujące: u podłoża gwałtownych konfliktów, które obserwujemy w życiu publicznym, a które można by wręcz określić mianem "wojny kulturowej", leżą odmienne sposoby formułowania ocen moralnych.

Kiedy zaś spór dotyczy kwestii moralnych, uruchamiają się bardzo silne emocje. I mamy do czynienia z klinczem. A "klincz", według Słownika Języka Polskiego PWN, to:

  1. W boksie: przytrzymanie się przeciwników w zwarciu, uniemożliwiające zadawanie ciosów.
  2. Sytuacja konfliktowa uniemożliwiająca jakikolwiek ruch pojednawczy.

– Na naszej scenie politycznej wygląda to podobnie. Strony tego klinczu są bardzo żywotne i raczej nie można liczyć na to, że któraś z nich padnie, raczej będzie to trwało. Możemy tylko liczyć na to, że komuś znudzi się ta sytuacja i zmienią wtedy dyscyplinę sportu. Może nie będzie to boks, a coś, co można robić wspólnie, jak wioślarstwo – mówi dr Anna Macko.

W swojej książce Anna Macko analizowała kwestię konfliktu moralnego między głównymi siłami politycznymi w Polsce przez pryzmat młodzieżówek największych partii. – Wojna kulturowa to jest to, co obserwujemy w mediach, na co dzień w dyskusjach, gdy dwie strony – konserwatyści i liberałowie – są w konflikcie. Narasta on i trudno znaleźć wspólną płaszczyznę. Za tym wszystkim stoi odmienna wizja tego, co jest moralne, co obowiązuje kategorycznie jako "dobre" i jako "złe" – dodaje gość audycji.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Gość: dr Anna Macko (Katedra Psychologii Ekonomicznej Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 5.06.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Śpiewanie "Sto lat" wkrótce będzie nietaktem?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:23
Szansa, by dziecko urodzone w którymś z krajów wysoko rozwiniętych w 1914 roku dożyło setki, wynosiła jeden procent. Dziś? Pięćdziesiąt!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie rodziców z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:39
W Polsce jest około trzystu pięćdziesięciu tysięcy rodziców z niepełnoprawnością. Wiedzieliśmy o tym? Co o nich wiemy? Jak im się żyje? To niewidzialność. Jest też hiperwidzialność.
rozwiń zwiń