Co łączy chińską sztukę wojny i biznes?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 22:00
W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o chińskiej strategii i taktyce wojskowej, która do dziś ma zastosowanie, nie tylko podczas konfliktów zbrojnych, ale także w działalności politycznej czy biznesowej.
Audio
  • Chińska sztuka wojenna na przestrzeni wieków (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Filipe.Lopes/Shutterstock.com

"36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania" Piotra Plebaniaka "36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania" Piotra Plebaniaka

Jeśli chodzi o akademię sztuki wojennej i o umiejętność prowadzenia walk, to można powiedzieć, że Chińczycy od 25 wieków trzymają się na tym samym poziomie. Chińska sztuka wojenna, która została opracowana kilka stuleci przed Chrystusem, jest wciąż podstawą nauczania w akademiach wojskowych na całym świecie. 

– Chiny to cywilizacja, która wytworzyła zupełnie inny sposób patrzenia na świat i na to, czym jest wojna. A ta jest zmaganiem z przeciwnikiem, który ma z nami sprzeczne interesy. Jest ona nieodłączonym elementem naszego życia. Aby zrozumieć wojnę, trzeba też zrozumieć pokój i to, czym jest wszelka ludzka aktywność – mówi Piotr Plebaniak, autor książki "36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania".

– Wydaje mi się, że chińska sztuka wojny jest coraz bardziej popularna. Trzeba pamiętać, że nasza sztuka wojenna również miała sporo elementów pochodzących z Azji – zaznacza pułkownik dr Jacek Lasota z Akademii Sztuki Wojennej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: płk dr Jacek Lasota (Akademia Sztuki Wojennej), Piotr Plebaniak (autor książki "36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania")
Data emisji: 13.06.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Ciało jako sztuka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 22:00
Temat wywołany został wydaną niedawno w Polsce książką – wspomnieniami Mariny Abramović "Pokonać mur" oraz dokumentem filmowy o życiu jednego z najgłośniejszych projektantów w historii mody – Alexandra McQueena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność i miłosierdzie – najważniejsze idee XX-wiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 22:00
Francuski myśliciel Alain Touraine powiedział kiedyś, że "Solidarność to najpiękniejsza rzecz, jaka przydarzyła się ludzkości w końcu XX wieku". Miał na myśli oczywiście wielki ruch społeczny, który narodził się w Polsce w 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie nasza jesień życia?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 22:00
"When I'm 64" ("Gdy będę miał 64 lata") to piosenka Beatlesów nagrana przez nich wtedy, gdy mieli ich po dwadzieścia parę. Kompletna abstrakcja… No, dobrze… To jak to będzie?
rozwiń zwiń